Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

10.09.2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

  •  Na zdjęciu: Para Prezydencka w trakcie Narodowego Czytania.
    Na zdjęciu: Para Prezydencka w trakcie Narodowego Czytania.
  • Na zdjęciu: Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Na zdjęciu: Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.
    Na zdjęciu: Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.
  •  Na zdjęciu: Kierownik Marcin Grabowski w trakcie czytania "Przedwiośnia".
    Na zdjęciu: Kierownik Marcin Grabowski w trakcie czytania "Przedwiośnia".
  •  Na zdjęciu: uczniowe z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu w trakcie czytania "Przedwiośnia".
    Na zdjęciu: uczniowe z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu w trakcie czytania "Przedwiośnia".

W trakcie minionego weekendu Para Prezydencka, aktorzy oraz mieszkańcy wspólnie czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Narodowe czytanie odbyło się także w Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu, gdzie dzieło Żeromskiego odczytywał również Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce.

Tegoroczna edycja czytania miała wyjątkowy charakter - w związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego podczas finału akcji, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości. W tym roku akcja Narodowe Czytanie miała rekordowy zasięg: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego odczytane zostało w blisko 3000 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach. 

W Warszawie Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim rozpoczęła Para Prezydencka. We wspólnym czytaniu Przedwiośnia wzięli udział znani aktorzy, a towarzyszyła im muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych muzyków i multiinstrumentalistów. Zabrzmiał także prawdziwy głos Stefana Żeromskiego. Oryginalne nagranie wypowiedzi pisarza znajduje się w zbiorach Muzeum Lat Szkolnych. Wypowiedź ta została zarejestrowana w 1924 roku podczas spotkania w studiu, znajdującym się w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odbyła się dyskusja na temat utworów Żeromskiego.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. "Przedwiośnie" jest uznawane za najwybitniejszą polską powieść XX wieku

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza Adama Mickiewicza". W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

 

Zdjęcia z Narodowego Czytania, z udziałem Pary Prezydenckiej pochodzą ze strony: www.prezydent.pl

Podziel / Share
10.09.2018, Ilość wejść: 448, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry