Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

03.09.2018

Święto plonów w województwie mazowieckim

Przemarsze barwnych korowodów, liczne konkursy i zabawy, konkurencje sportowe oraz panele artystyczne towarzyszyły weekendowym uroczystościom dożynkowym w regionach: płockim, ostrołęckim i radomskim. Wzięli w nich udział kierownicy delegatur: Marlena Mazurska, Agnieszka Krupińska oraz Krzysztof Murawski.

Dożynki są nieodłącznym elementem czasu zbiorów. Te obchody w każdej rolniczej gminie mają wyjątkowy, świąteczny charakter.

Dożynki powiatowe w Gąbinie

Gospodarzem 19. dożynek powiatu płockiego było w tym roku Miasto Gąbin. Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą za rolników w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w trakcie której poświęcono wieńce dożynkowe. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na Plac Targowy, gdzie uczestnicy podzielili się symbolicznie chlebem.

Podczas uroczystości pięciu rolników zostało odznaczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi tytułem „Zasłużony dla rolnictwa”, a odznaczenia wręczył Robert Janik z MRiRW. Na dożynkach nie zabrakło polskich przekąsek, wypieków oraz lokalnego rękodzieła. Uroczystości uświetniły występy artystyczne.

W wydarzeniu udział wzięła Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku. Honorowym patronatem imprezę objęli m.in.: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

XII dożynki gminno-parafialne w gminie Olszewo-Borki

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników odprawiona przez ks. Krzysztofa Dylnickiego - proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olszewie-Borkach. Po niej w tradycyjnym barwnym korowodzie władze gminy wraz ze starostami dożynek i zaproszonymi gośćmi przeszli na plac przy remizie OSP.

Zostały również rozdane dyplomy i wręczone puchary oraz nagrody rzeczowe dla drużyn biorących udział w „Turnieju Dzikich Drużyn” w piłkę nożną, który odbył się 1 września 2018 r. na stadionie przy Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach. Organizatorami turnieju byli OSP Dobrołęka i Gmina Olszewo-Borki.

Nie zabrakło konkursu wiedzy o ruchu drogowym, który został przeprowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, w którym do wygrania był rower oraz akcesoria rowerowe.

Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych na rzecz Promocji Zawodu i Praw Kobiet OAZA prowadziło bezpłatnie badania profilaktyczne dla wszystkich uczestników Dożynek. Odbywały się również zajęcia profilaktyczno – animacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Małopolskie Centrum Profilaktyki.

W wydarzeniu wzięła udział Agnieszka Krupińska, Zastępca Kierownika Delegatury MUW w Ostrołęce.

Dożynki gminne w Starej Grabownicy

1 września w Starej Grabownicy odbyły się dożynki gminne, w których uczestniczyli: Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji oraz Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas uroczystości Marcin Grabowski odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz złożył życzenia w imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery. W trakcie uroczystości Minister Marek Zagórski, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Złoty Medal panu Waldemarowi Brzostek, Wójtowi Gminy Ostrów Mazowiecka.

Dożynki parafialne w Wolanowie

Parafialne święto plonów w tej części Mazowsza rozpoczęło się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Świętej Doroty w Wolanowie. Uczestnicy dożynek złożyli na ołtarzu wieńce dożynkowe oraz tegoroczne płody rolne.

W trakcie uroczystości Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu odczytał okolicznościowy list gratulacyjny premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników. Kierownik radomskiej delegatury przekazał także życzenia od Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego.

Po uroczystościach religijnych wszyscy zgromadzeni, zgodnie z tradycją i obyczajem przełamali się dożynkowym chlebem upieczonym z tegorocznego zboża.

Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Współcześnie obchodzone są zwykle w jedną z niedziel sierpnia lub września po zakończeniu żniw. Święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłych.

Podziel / Share
03.09.2018, Ilość wejść: 886, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry