Inne wiadomości
Uroczystości patriotyczne w Przybyszewie nad Pilicą
W niedzielę 26 sierpnia w Przybyszewie nad Pilicą na terenie gminy Promna odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające bohaterów niepodległości - marszałka Henryka Bąka i generała Antoniego Madalińskiego. Wieńce w imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipery złożył na obydwu grobach Paweł Sagan z radomskiej Delegatury MUW.
Uroczystości w Przybyszewie wpisują się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Organizatorem uroczystości był Komitet Organizacyjny działający pod nazwą „Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski”.
Wydarzenie w Przybyszewie odbyło się w plenerze i miało oprawę wojskową, zabezpieczoną przez dowództwo 1. Ośrodka Radioelektronicznego z Grójca. Wystawione zostały także poczty sztandarowe leśników, straży pożarnej, policji, organizacji kombatanckich oraz przedstawicieli innych organizacji społecznych. Udział w uroczystościach wzięła miejscowa ludność.
Źródło: RDLP w Radomiu/ foto.Dorota Włosowska
Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał, że hołd bohaterom uroczystości oddajemy w szczególnym czasie jubileuszu 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Mszę świętą w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie poprzedził krótki wykład historyczny, dzięki któremu zgromadzeni mogli poznać życiorysy marszałka Henryka Bąka i generała Antoniego Madalińskiego. Mimo, że żyli w dwóch różnych stuleciach obydwu łączyło bezgraniczne umiłowanie Ojczyzny.
Źródło: RDLP w Radomiu/ foto.Dorota Włosowska
Tuż obok świątyni, przy grobie generała Antoniego Madalińskiego odczytano apel poległych. Kompania Wojska Polskiego oddała salut honorowy. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Następnie wojsko, poczty sztandarowe, oficjalne delegacje oraz wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz parafialny, aby oddać hołd marszałkowi Henrykowi Bąkowi.
Źródło: RDLP w Radomiu/ foto.Dorota Włosowska
Uroczystościom w Przybyszewie towarzyszyła wystawa prezentująca “Ojców Niepodległości” oraz “Żołnierzy Wyklętych”.
Wśród uczestników wydarzenia byli m.in.: Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP; Minister Jan Szyszko, Poseł RP Dariusz Bąk, Poseł Andrzej Melak oraz Radosław Fogiel Radny Sejmiku Mazowieckiego, Andrzej Konieczny Dyrektor Generalnym Lasów Państwowych, Andrzej Matysiak Dyrektor RDLP w Radomiu oraz Jan Kosiorowski Dyrektor RDLP w Krakowie.
Madaliński Antoni Józef h. Laryssa (1739–1804), poseł na sejmy, generał wojsk koronnych. Pochodził ze szlachty ziemiańskiej. Służbę wojskową rozpoczął w r. 1768 w stopniu towarzysza pierwszej wielkopolskiej brygady kawalerii narodowej. Chrzest bojowy otrzymał w konfederacji barskiej, w której był pułkownikiem ziemi przemyskiej. Był członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej, popierającej dzieło Konstytucji 3 Maja. Uczestniczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792.
W 1794 wziął udział w Insurekcji Kościuszkowskiej, gdzie zaznaczył się jako zdecydowany i bardzo sprawny dowódca. Był jednym z dowódców Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r. Antoni Madaliński zmarł 19 lipca 1804 w Borowem. Jego ciało zostało złożone w kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie natomiast serce w Lubani.
Henryk Bąk (ur. 19 września 1930 w Lisowie, zm. 29 sierpnia 1998 tamże) – polski polityk, działacz ruchu ludowego. W okresie PRL należał do opozycji antykomunistycznej. Mimo represji Henryk Bąk nigdy nie uległ komunistycznej władzy, walczył o niepodległą Ojczyznę. Za założenie Polskiej Szturmówki Chłopskiej został czterokrotnie skazany na karę śmierci. W latach 70. i 80. Henryk Bąk mocno zaangażował się w tworzenie Solidarności. Po roku 1980 stanął na czele Mikołajczykowskiego PSL. Był posłem i wicemarszałkiem Sejmu I kadencji. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail