Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

16.08.2018

Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w regionach

98 lat temu tereny obecnego województwa mazowieckiego stały się miejscem działań wojennych, których wynik miał rozstrzygnąć o przyszłości Europy. Pamięć o zwycięskiej bitwie, zwanej „Cudem nad Wisłą”, została uczczona w regionach Mazowsza.  

Na zdjęciu: Żołnierze pełniący wartę przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Na zdjęciu: Marek Renik Kierownik Delegatury  MUW w Siedlcach w otoczeniu uczestników uroczystości

W Siedlcach 14 sierpnia br. w przeddzień Święta Wojska Polskiego oraz 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbyły się uroczystości poświęcone obydwu wydarzeniom.  Na Cmentarzu Wojennym oraz pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wiązanki. W imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec w miejscach upamiętnienia złożył Marek Renik Kierownik Delegatury  MUW w Siedlcach.

 

Na zdjęciu: Warta honorowa na Cmentarzu Wojennym w Siedlcach

Świętowanie w Gminie Sarnaki

Środa 15 sierpnia br. była dniem szczególnym w Gminie Sarnaki. Od rana fetowano tam patriotyczne uroczystości. Obchody rozpoczęła Msza Św., po której przed urzędem Gminy w Sarnakach uroczyście odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Popiersie Marszałka powstało dzięki zbiórce pieniędzy zainicjowanej przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który chciał w ten sposób upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod poświęconym pomnikiem wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Marek Renik Kierownik siedleckiej Delegatury MUW.

Na zdjęciu: Moment odsłonięcia pomnika

Na zdjęciu: Ksiądz święci nowy pomnik

Na zdjęciu: Delegacje z wieńcami kwiatów stoją przed pomnikiem Marszałka

Kolejnym punktem obchodów był Piknik Patriotyczny "Radośni i Niepodlegli". Wśród wielu atrakcji były programy artystyczne i koncerty, w których repertuarze znalazły się utwory z lat 20. i 30. XIX wieku. Piknik uzupełniał  pokaz mody z okresu międzywojnia. Uczestnicy wydarzenia mogli także poznać laureatów konkursów: "Twarze Niepodległości" i "Polska moda z okresu XX-lecia międzywojennego", którym podczas imprezy wręczone zostały nagrody. Na zakończenie pikniku wypuszczono w niebo 1000 białych i czerwonych balonów.
 

Ostrołęckie uroczystości

Święto Wojska Polskiego splata się z przypadającym w tym samym dniu katolickim czczeniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlatego też w Ostrołęce święto oręża polskiego odbyło się w miejscowym kościele pw. Zbawiciela Świata.

 

Na zdjęciu: Poczty sztandarowe stojące przed ołtarzem. Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki

Na zdjęciu: Delegacje składają kwiaty przed ołtarzem. Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki

Wojewodę Mazowieckiego na wydarzeniu reprezentował Marcin Grabowski Kierownik siedleckiej Delegatury MUW. Na uroczystej mszy zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy Ostrołęki. Kościół wypełniły także licznie przybyłe poczty sztandarowe. Po Mszy Św. delegacje kombatantów, instytucji i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod ołtarzem Matki Boskiej Częstochowskiej poświęconym żołnierzom Armii Krajowej.

 

Płock

Również w Płocku pierwszym punktem obchodów wojskowego święta była uroczysta msza święta odprawiona w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył bp Roman Marcinkowski – biskup senior diecezji płockiej. Z bazyliki uczestnicy spotkania przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zdjęciu: Marlena Mazurska Kierownik Delegatury MUW w Płocku przechodzi, aby złożyć wieniec pod pomnikiem

Na zdjęciu: Uczestnicy wydarzenia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kwiaty i wieńce w miejscu upamiętniającym Marszałka złożyli m.in.: Poseł Elżbieta Gapińska, Senator Marek Martynowski, Marlena Mazurska Kierownik Delegatury MUW w Płocku oraz przedstawiciele władz samorządowych, związków kombatanckich i związków zawodowych.

 

Radomskie obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia w Radomiu odbyły się uroczystości państwowo – kościelne z okazji Święta Wojska Polskiego. Przed Kościołem Garnizonowym w Radomiu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, koncelebrowana przez ks. bp Piotra Turzyńskiego.

Na zdjęciu: Żołnierze Wojska Polskiego podczas uroczystości

W trakcie uroczystego apelu obecny na uroczystości Minister Wojciech Skurkiewicz wręczył żołnierzom odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe.

Na zdjęciu: Wiceminister Wojciech Skurkiewicz przemawia podczas uroczystości

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski Kierownik radomskiej delegatury MUW.

Na zdjęciu: Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW składa wieniec pod pomnikiem

Na zdjęciu: Mieszkańcy miasta oglądający uroczystość

Podczas tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego po raz pierwszy zorganizowany został w Radomiu festyn rodzinny pod nazwą "100 lat dla Niepodległej". Podczas wydarzenia  w centrum miasta eksponowany był sprzęt wojskowy. W trakcie festynu zaprezentowały się także inne służby mundurowe oraz radomski producent broni - Fabryka „Łucznik”. Jedną z wielu atrakcji festynu był występ radomskiej orkiestry wojskowej. Przez cały dzień w festynie uczestniczyło kilka tysięcy Radomian wraz z rodzinami.

Organizatorem radomskich uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego był wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz oraz dowództwo 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. 

Uroczystości w Przasnyszu

Uroczystości zgromadziły mieszkańców Przasnysza i pobliskich okolic. W wydarzeniu wziął udział Krzysztof Bieńkowski, Kierownik ciechanowskiej Delegatury MUW. Obchody rozpoczęła uroczysta msza w Kościele Chrystusa Zbawiciela, którą odprawił proboszcz ks. kanonik Romuald Ciesielski.

Po zakończeniu nabożeństwa pododdziały wojska wraz z pocztem sztandarowym uroczyście przemaszerowały na Rynek Miejski. Wraz z wojskiem defilowały grupy rekonstrukcji historycznej i szwadron kawalerii wystawiony przez Stajnę – Księstwo Jacka Piotrowskiego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Dowódca Ośrodka - wz. ppłk Bogusław Postek- po przywitaniu gości przedstawił w okolicznościowym wystąpieniu rolę zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Podziękował również żołnierzom za wzorową realizację zadań i osiągnięcia w służbie. Zasłużeni żołnierze otrzymali odznaczenia nadane przez Ministra Obrony Narodowej, oraz awanse na wyższe stopnie wojskowe. Po Apelu Pamięci odbyła się uroczysta defilada.

Po południu odbył się piknik wojskowy w Parku Miejskim. Mieszkańcy Przasnysza mogli skosztować grochówki, obejrzeć sprzęt wojskowy i wystawę historyczną ,,Drogi do Niepodległości”. Grupa rekonstrukcji historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich zorganizowała obóz wojskowy z punktem medycznym z okresu I wojny światowej.

 

Podziel / Share
16.08.2018, Ilość wejść: 833, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry