Inne wiadomości
Kwesty na zabytkowe mazowieckie cmentarze
W trakcie dnia Wszystkich Świętych Kierownicy Delegatur MUW z regionu ciechanowskiego i płockiego kwestowali na rzecz renowacji lokalnych miejsc pamięci.
W Płocku odbyła się coroczna kwesta na Cmentarzu Miejskim. To obiekt o ponad stuletniej historii, który jest miejscem spoczynku między innymi żołnierzy września – października 1939 roku. Na tym cmentarzu Kierownik Delegatury MUW Marlena Mazurska kwestowała na rzecz odrestaurowania kolejnych płockich nagrobków: Mariana Zglinickiego (płockiego prawnika, współzałożyciela Towarzystwa Spożywczego i Kasy Pożyczkowej „Zgoda”) i Piotra Pawłowskiego (płockiego XIX-wiecznego malarza i fotografa).
2 listopada w zbiórce uczestniczyła Hanna Makówka, Starszy Inspektor z Wydziału Kontroli MUW. Kwesta „Ratujmy Płockie Powązki” była przygotowana przez Stowarzyszenie Starówka Płocka. Dotychczas ze zbiórek pieniężnych na cmentarzu odnowiono trzydzieści dwa groby, zbudowano dwa nowe, wyremontowano kaplicę grobową i zrekonstruowano trzy tablice epitafijne, jak również wybudowano mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych.
W Ciechanowie Kierownik Delegatury MUW Krzysztof Bieńkowski wziął udział w kweście, która odbyła się na cmentarzu komunalnym. Organizatorem akcji był komitet społeczny ,,Wolontariat Pamięci”, który zorganizował zbiórkę przy wsparciu Urzędu Miasta w Ciechanowie.
Odwiedzający w tym dniu groby mieszkańcy Ciechanowa wsparli kwestujących. Zebrane od 31 października do 2 listopada fundusze będą przeznaczone na odnowienie zabytkowych nagrobków oraz miejsc spoczynku zasłużonych dla Ciechanowa osób. Takie miejsca znajdują się na najstarszym cmentarzu ciechanowskim przy ulicy Płońskiej, który założony został w 1828 roku. Znajdują się tam groby powstańców, działaczy społecznych, uczestników rewolucji oraz mogiły poległych i pomordowanych w czasie wojny.
Cmentarz przy ul. Płońskiej wpisany został do rejestru zabytków w 1972 roku. Plan odnowy – opracowany przez komisję specjalistów sztuki - obejmuje między innymi groby: ks. Józefa Kwiatkowskiego (1809-65), ks. Piusa Sękusa (1864-89), ks. Wiktora Radzikowskiego (1839-1908) i ks. Wacława Ozdobińskiego (1876-1932).
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail