Inne wiadomości
Partnerstwo dla transplantacji: spotkanie w Sokołowie
-
Spotkanie z kadrą szpitala: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki; Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.
Zwiększenie liczby pobieranych narządów oraz wykorzystanie transplantacji jako metody ratującej życie i zdrowie to główne tematy, które zostaną poruszone podczas spotkania wojewody Jacka Kozłowskiego w szpitalu w Sokołowie Podlaskim. Wizyta odbędzie się w ramach programu „Partnerstwo dla transplantacji”.
Rozmowy z kadrą kierowniczą i medyczną Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim poświęcone zostaną problemom związanym z identyfikacją i pozyskiwaniem potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań zwiększających liczbę przeszczepianych narządów. Placówka nie zgłaszała dotychczas dawców.
Są to kolejne konsultacje w ramach cyklu zainicjowanego w październiku 2012 r. przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego oraz prof. Pawła Nyckowskiego, mazowieckiego koordynatora programu "Partnerstwo dla transplantacji". Ich celem jest wzrost liczby transplantacji w naszym województwie poprzez nawiązanie dialogu z kadrą zarządzającą szpitalami oraz innymi osobami, istotnymi z punktu widzenia transplantacji. Podczas spotkań oceniany jest także stan wdrażania programu "Partnerstwo dla transplantacji", do którego województwo mazowieckie przystąpiło w czerwcu 2010 r. List intencyjny w tej sprawie podpisano pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Kluczowymi grupami w realizacji programu są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, a także nauczyciele, młodzież szkolna oraz kościół.
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Na całym świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc doczekać się przeszczepu. W województwie mazowieckim liczba dawców wzrasta - z 49 w 2010 r. do 79 w 2012 r. W tym okresie zwiększyła się także liczba koordynatorów transplantacyjnych – z 16 do 38. Odpowiadają oni za poprawę organizacji procesu związanego z transplantacją, w tym kontakty z rodzinami zmarłych.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail