Inne wiadomości
Transplantologia: narada z przedstawicielami stacji dializ
Zwiększenie liczby pobieranych narządów oraz przeszczepów rodzinnych w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek to główny temat spotkania zorganizowanego w ramach programu "Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim". W konsultacjach z przedstawicielami stacji dializ uczestniczyli wicewojewoda Dariusz Piątek i koordynator inicjatywy prof. Paweł Nyckowski.
Działania prowadzone w ramach “Partnerstwa dla Transplantacji” są zbieżne z "Narodowym Programem Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej", którego jednym z celów jest pięciokrotne zwiększenie do 2020 r. liczby przeszczepów nerki od żywego dawcy. Zadanie ma być zrealizowane m.in. poprzez:
- promocję idei dawstwa narządów od żywych dawców przez program edukacyjno-informacyjny skierowany do pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, ich rodzin i personelu stacji dializ,
- utworzenie przy ośrodkach kwalifikacyjnych zespołów konsultacyjnych z koordynatorami pobierania i przeszczepiania tkanek i narządów od żywych dawców.
Z danych zebranych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki z 21 stacji dializ (na 34 działające w regionie) wynika, że we wszystkich realizowana jest edukacja na temat dawstwa rodzinnego, zaś w 15 placówkach powołany został koordynator pobrań od dawców żywych. W skali całego kraju liczba żywych dawców nerki powoli wzrasta (20 żywych dawców nerki w 2008, 51 w 2012 roku), jednak należy pamiętać, że około 70% oczekujących w 2012 roku na przeszczep narządu to osoby wymagające przeszczepienia nerki. Na terenie Mazowsza funkcjonują dwa ośrodki kwalifikacyjne do przeszczepiania nerki (12 na terenie Polski), które w 2011 roku zgłosiły do zabiegu 24,7% wszystkich potrzebujących.
W czerwcu 2010 r. województwo mazowieckie przystąpiło do programu Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej - "Partnerstwo dla Transplantacji". List intencyjny podpisano pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Celem programu jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych jak również dawców rodzinnych, a także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. W ramach programu prowadzone są również działania edukacyjne, w tym m.in. szkolenia dla nauczycieli oraz konkurs plastyczny dla uczniów „Transplantacja - dar życia. Jestem na tak”.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail