Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

14.11.2012

Rząd równych szans – administracja przeciw dyskryminacji

  •  www.siecrownosci.gov.pl
    www.siecrownosci.gov.pl

Prezentacja projektu „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia” oraz dyskusja panelowa na temat tolerancji i równouprawnienia w administracji publicznej to główne punkty konferencji, której organizatorem było Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. W spotkaniu wzięli udział m.in. wojewoda Dariusz Piątek oraz Halina Stachura – Olejniczak, dyrektor generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W trakcie debaty o celach, założeniach i działaniach w ramach projektu „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia” opowiedział Adam Orłowski z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Wyniki badań dotyczące dyskryminacji, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w województwie mazowieckim przedstawiła Małgorzata Perkowska z BPRRT. W dyskusji panelowej, poświęconej problematyce równego traktowania w kontekście rzeczywistych wyzwań i problemów w danym regionie, uczestniczyli reprezentanci fundacji Feminoteka, Biura Programów Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Warszawie, samorządu terytorialnego z Mszczonowa i Góry Kalwarii,  Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Komendy Głównej Policji.

Ideą projektu „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia” jest podjęcie działań zmierzających do przygotowania administracji rządowej do tworzenia i monitorowania prawa oraz opracowywania i wdrażania odpowiednich strategii uwzględniających zasadę równości. Do celów szczegółowych przedsięwzięcia należy:

  • usprawnienie wdrażania zasady równego traktowania w administracji publicznej przez utworzenie ogólnopolskiej sieci Koordynatorów ds. Równego Traktowania (KRT) we wszystkich ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędach wojewódzkich i wybranych instytucjach publicznych;
  • wprowadzenie zasady równego traktowania do standardu dobrego rządzenia przez opracowanie Strategicznych Rekomendacji na rzecz Równego Traktowania (SRRT) stanowiących bazę do opracowania Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania;
  • podniesienie kompetencji kadr administracji publicznej (a w szczególności rządowej) poprzez przeprowadzenie szkoleń z zakresu realizacji zasady równego traktowania i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji dla ok. 460 pracowników urzędów i instytucji publicznych;
  • upowszechnienie idei równości i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji przez realizację społecznej kampanii informacyjnej na temat równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

W ramach inicjatywy zaplanowano szesnaście regionalnych spotkań (po jednej w każdym mieście województwie) pod tytułem „Rząd równych szans - administracja przeciw dyskryminacji” oraz cztery tematyczne konferencje w Poznaniu (dyskryminacja ze względu na wiek), Krakowie (rynek pracy – godzenie ról zawodowych i rodzinnych), Warszawie (przemoc wobec kobiet) i Gdańsku (polityka antydyskryminacyjna).

Podobne tematy

  • 10.08.2011
    Koordynator ds. równego traktowania
Podziel / Share
14.11.2012, Ilość wejść: 2154, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry