Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

30.10.2012

Konferencja „Razem – wobec przemocy w rodzinie”

Omówienie skutków realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem procedury „Niebieskiej Karty” i działania zespołów interdyscyplinarnych oraz przedstawienie dobrych praktyk w tym zakresie to założenia konferencji zorganizowanej przez Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Spotkanie było adresowane do przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz instytucji i organizacji realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie z terenu województwa mazowieckiego.

W trakcie konsultacji przedstawiono niektóre aspekty prawne związane z pracą zespołów interdyscyplinarnych i wdrażaniem procedury „Niebieskiej Karty” oraz stopień realizacji ustawy  o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zaprezentowano dane statystyczne oraz wnioski z kontroli gmin z Mazowsza. Dyskutowano nad potrzebami szkoleniowymi zespołów interdyscyplinarnych. O doświadczeniach z funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych opowiedzieli reprezentanci samorządów z Warszawy, Płocka oraz gmin Opinogóra Górna i Grójec.

Spotkanie odbyło się w związku z realizacją zadań wojewody dotyczących w szczególności monitorowania i nadzorowania Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie  oraz programu Razem Bezpieczniej. Gośćmi konferencji byli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Stowarzyszenia “Niebieska Linia”, działających na terenie województwa mazowieckiego zespołów interdyscyplinarnych oraz członkowie Specjalistycznej Grupy Zadaniowej ds. Przemocy w Rodzinie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacyjnego ds. Realizacji Programu Razem Bezpieczniej.

Zespoły interdyscyplinarne powołuje wójt/burmistrz/prezydent miasta na zasadach określonych przez Radę Gminy. W ich skład wchodzą m.in. przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych. Celem działania zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań wszystkich podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, podejmowanie pracy z rodzinami zagrożonymi przemocą w rodzinie, w celu przeciwdziałanie temu zjawisku oraz rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym. Zespół jest także realizatorem Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Podobne tematy

Podziel / Share
30.10.2012, Ilość wejść: 1884, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry