Inne wiadomości
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach i HIV - szkolenie
Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach ze szczególnym uwzględnieniem zasad postępowania w przypadku ekspozycji na zakażenie HIV to temat wykładu dla pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego. Szkolenie, we współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS, zorganizował Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ekspozycja zawodowa to narażenie pracownika na kontakt z materiałem biologicznym pochodzącym od pacjenta zakażonego wirusem nabytego niedoboru odporności (HIV), wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) lub C (HCV). Ryzyko zakażenia związane jest z naruszeniem ciągłości skóry przez zakłucie, zadrapanie, skaleczenie narzędziem zanieczyszczonym materiałem zakaźnym, zachlapanie błon śluzowych lub uszkodzonej skóry oraz długotrwały kontakt skóry z dużą objętością materiału zakaźnego Z uwagi na źródło zakażenia (krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn opłucnowy, osierdziowy, otrzewnowy, owodniowy, maź stawowa, płyny wysiękowe) najbardziej narażeni są na nie lekarze zabiegowi, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy laboratorium, salowe i sanitariuszki.
Szkolenie poprowadzi Beata Zawada, główny specjalista ds. programu leczenia antyretrowirusowego w Krajowym Centrum ds. AIDS. Wykład odbędzie się w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Więcej informacji na temat profilaktyki poekspozycyjnej znaleźć można na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Informacje dla lekarzy”.
Podobne tematy
-
12.03.2012Powołano zespół ds. zapobiegania HIV i AIDS
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail