Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

12.07.2011

Bezpieczeństwo na mazowieckich stadionach: zalecenia wojewody

Wzmocniona identyfikacja kibiców, bezwzględne respektowanie prawa i przepisów PZPN, natychmiastowe reagowanie na naruszanie porządku podczas spotkań piłkarskich – to najważniejsze zalecenia dla klubów piłkarskich z terenu Mazowsza przed nadchodzącym sezonem.

Zamykanie obiektów sportowych dla publiczności to ostateczność. Aby takich sytuacji unikać, niezbędne jest podejmowanie wspólnych działań przez kluby, administrację rządową i służby mundurowe, w celu zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Na terenie mazowieckiego garnizonu policji są 2 obiekty piłkarskie, na których obowiązkowe jest utrwalanie przebiegu imprezy za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk (stadiony Radomiaka Radom i Wisły Płock). Wszędzie tam, gdzie naruszany będzie porządek będę zwracał się do policji o rozszerzenie wpisu. Dlatego apeluję, by dążyli państwo do wyposażania swoich stadionów w takie systemy. W przyszłości może to być koniecznym warunkiem do organizowania meczów z udziałem publiczności – powiedział do przedstawicieli klubów Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Od 6 sierpnia będą przeprowadzane kontrole przestrzegania warunków technicznych urządzeń zainstalowanych na obiektach sportowych.

Zgodnie z projektem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych kluby zostaną zobowiązane do elektronicznego systemu identyfikacji  swoich kibiców. System będzie służył do sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i czasie trwania meczu oraz kontroli dostępu do określonych miejsc na trybunach. Przepisy będą obowiązywały kluby Ekstraklasy (30 dni od wejścia w życie przepisów), I ligi (od 2013 roku) oraz pozostałe kluby (od 2014 roku).

Wciąż mało wykorzystywanym przez kluby instrumentem służącym wyeliminowaniu chuligaństwa są zakazy klubowe. Obecnie częstszym rozwiązaniem są zakazy wydawane przez sądy – powiedział Rafał Batkowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu.  Poza tym, kluby powinny wprowadzać do regulaminów obiektów zapisy uniemożliwiające wejście na stadion osobom, które już dopuszczały się zakłócania porządku.  

Podczas meczów piłkarskich niezbędne jest zaangażowanie odpowiedniej liczby służb porządkowych i informacyjnych oraz profesjonalizacja ich działań. Powinny one stanowczo i natychmiastowo reagować na każde, nawet najdrobniejsze przewinienia będące w sprzeczności z prawem bądź regulaminem stadionu. Egzekwowaniu tego obowiązku mają służyć zapisy projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która zakłada także obecność funkcjonariuszy policji na terenie stadionu podczas zawodów.

W celu poprawy bezpieczeństwa, kluby muszą wywiązywać się z wymogów licencyjnych dotyczących infrastruktury obiektu.  Najważniejsze z nich to: zapewnienie oddzielnych wejść dla kibiców miejscowych i przyjezdnych, stosowanie konstrukcji uniemożliwiających odrywanie elementów, które mogłyby być wykorzystane jako niebezpieczne narzędzia, zapewnienie warunków do łatwej, szybkiej i bezpiecznej interwencji służb porządkowych i policji. Niezbędne są także szkolenia dla stadionowych spikerów, którzy powinni działać zgodnie z oczekiwaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Dostosowanie stadionów do tych wymogów wiąże się z dużymi kosztami, jednak w ostatecznie wprowadzenie takich zmian się opłaci, podniesie się poziom bezpieczeństwa, co przełoży się na wyższą frekwencję na meczach i większe wpływy finansowe dla klubów – powiedział Jacek Kozłowski.

Na terenie województwa mazowieckiego działa 48 klubów piłkarskich (od ekstraklasy do IV ligi), z czego 26 znajduje się w obszarze mazowieckiego garnizonu policji. Podczas rundy wiosennej sezonu 2010/2011 odnotowano 6 poważnych incydentów wymagających interwencji funkcjonariuszy.

W spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim poświęconym bezpieczeństwu podczas meczów piłkarskich w sezonie 2011/2012 uczestniczyli: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Ryszard Szkotnicki, mazowiecki komendant wojewódzki policji, Gustaw Mikołajczyk, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele klubów piłkarskich (od I do IV ligi) znajdujących się na terenie garnizonu mazowieckiego, przedstawiciele władz miast oraz komendanci miejscy i powiatowi policji. Planowane jest kolejne spotkanie – z udziałem przedstawicieli klubów piłkarskich z Warszawy i okolic.   

  •  Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, wita uczestników spotkania
    Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, wita uczestników spotkania
  •  W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele klubów piłkarskich, władz miast oraz komendanci miejscy i powiatowi policji
    W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele klubów piłkarskich, władz miast oraz komendanci miejscy i powiatowi policji
  •  W trakcie spotkania pouszono m.in. temat projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
    W trakcie spotkania pouszono m.in. temat projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
  •  Wojewoda mazowiecki apelował o dążenie do wyposażania stadionów w systemy rejestrujące obraz i dźwięk
    Wojewoda mazowiecki apelował o dążenie do wyposażania stadionów w systemy rejestrujące obraz i dźwięk
  •  Zebrani słuchają o zasadach dostosowania infrastruktury obiektów do wymogów bezpieczeństwa
    Zebrani słuchają o zasadach dostosowania infrastruktury obiektów do wymogów bezpieczeństwa
  •  Spotkanie poświęcone bezpieczeństwu podczas meczów piłkarskich w sezonie 2011/2012, zorganizowane w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim
    Spotkanie poświęcone bezpieczeństwu podczas meczów piłkarskich w sezonie 2011/2012, zorganizowane w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim
  •  Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, mówi o wspólnych działaniach klubów, administracji rządowej oraz służb mundurowych, które mają zapewnić bezpieczeństwo na stadionach
    Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, mówi o wspólnych działaniach klubów, administracji rządowej oraz służb mundurowych, które mają zapewnić bezpieczeństwo na stadionach

Podobne tematy

Podziel / Share
12.07.2011, Ilość wejść: 4302, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry