Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

04.06.2010

1,4 mld zł na politykę społeczną na Mazowszu

- przeznaczono z budżetu Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego, w 2009 r. Wydział Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego m.in. realizował za te środki rządowy program dożywiania dzieci i bezrobotnych oraz nadzorował działalność prywatnych domów opieki.

W ramach programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” w sposób szczególny uwzględniono potrzeby gmin z wysokim bezrobociem lub dużą liczbą dzieci w szkołach i przedszkolach. W 2009 r. program realizowało 313 gmin. Wsparciem - poprzez dożywienia dzieci, młodzieży, ludzi niepełnosprawnych i starszych - objęto 193 tys. osób. Gminy uzyskały również dofinansowanie z budżetu wojewody na doposażenie punktów żywieniowych oraz dowóz posiłków. Łącznie na realizację programu przeznaczono ok. 41,2 mln zł.

Wydział Polityki Społecznej sprawuje również nadzór nad rodzinnymi formami wsparcia dzieci i młodzieży. W zeszłym roku w województwie funkcjonowało 3 956 rodzin zastępczych spokrewnionych, 599 niespokrewnionych i 122 rodziny zastępcze zawodowe niespokrewnione oraz 44 rodzinne domy dziecka. System wsparcia dzieci i młodzieży opiera się na ułatwianiu usamodzielniania się wychowanków rodzin zastępczych, placówek socjalizacyjnych i profilaktycznych. Młody człowiek wraz z opiekunem opracowuje plan, w którym opisuje swoją drogę życiową (m.in. poprzez kontynuowanie nauki). Zobowiązuje się w ten sposób do realizacji poszczególnych etapów planu, a w zależności od postępów otrzymuje wsparcie na usamodzielnienie się.

Na Mazowszu działa ok. 110 prywatnych domów opieki, kilkakrotnie więcej niż w innych województwach. Zezwolenie na prowadzenie tego typu placówek posiada 38 podmiotów. W stosunku do domów, które nie posiadają zezwolenia prowadzone są postępowania administracyjne celem sprawdzenia przestrzegania przez nie prawa. W przypadku nie przestrzegania przepisów, postępowania takie kończą się nałożeniem kary.

Wydział Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego odpowiada także za realizację indywidualnych programów integracji (IPI) cudzoziemców posiadających status uchodźcy. Mazowieckie jest jednym z trzech województw (wraz z podlaskim i lubelskim), w których występuję największa liczba osób objętych tego typu wsparciem. W 2009 roku dotyczyło ono aż 855 osób, w tym 326 na terenie Warszawy.

Pod opieką Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego, znajduje się również ok. 1260 cmentarzy i grobów wojennych. W zeszłym roku remontami objęto ponad 50 obiektów z okresu II wojny światowej, w tym 10 cmentarzy żołnierzy Armii Radzieckiej. Około 20 cmentarzy i grobów to obiekty związane z powstaniem styczniowym i listopadowym oraz wojną polsko-bolszewicką z 1920 roku.

Podobne tematy

Podziel / Share
04.06.2010, Ilość wejść: 1668, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry