Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

02.12.2009

Dialog społeczny w regionie – dziś i jutro

Budowa systemu dialogu społecznego, opartego na przewidywaniu i uprzedzaniu problemów, który obejmie zasięgiem wszystkie regiony oraz promowanie rozwiązywania konfliktów za pomocą mediacji - to główne zadania Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Dialog społeczny stoi dzisiaj przed dużym wyzwaniem. Musi zmierzyć się z problemami przyszłości, które będą następstwem procesów: globalizacji, starzenia się społeczeństw, dezurbanizacji, migracji zagranicznych, zmian klimatycznych, wyczerpania się naturalnych zasobów źródeł energii, czy ewentualnych kryzysów finansowych na świecie. Aby stworzyć koncepcję przeciwdziałania tym problemom, konieczne jest rozpoczęcie otwartej debaty, która pozwoli na wypracowanie metod przeciwdziałania konsekwencjom przemian cywilizacyjnych. Uniknięcie sytuacji kryzysowych w skali globalnej możliwe będzie dzięki powstaniu dialogu na poziomach regionalnych – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Podczas konferencji „Dialog społeczny w regionie – dziś i jutro”, zorganizowanej przez Jacka Kozłowskiego, przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Warszawie, dyskutowano o potrzebie wypracowania rozwiązań, które pozwolą na rozbudowanie relacji między instytucjami uczestniczącymi w dialogu społecznym na Mazowszu. Przedmiotem spotkania była także wymiana know-how Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego z całej Polski, która posłuży wzmocnieniu roli dialogu społecznego, niezwykle ważnego dla planowania rozwoju społeczno - gospodarczego regionu. Podczas konferencji doświadczenia wymienili: partnerzy społeczni, przedstawiciele WKDS-ów z pozostałych regionów, przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych, mediatorzy z listy przy MPiPS.

Misją Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Warszawie jest pokazanie, jak wiele organizacji, instytucji i firm na Mazowszu zauważa potrzebę wypracowania wspólnego języka dla rozwiązywania konfliktów oraz zaproponowanie wszystkim zainteresowanym grupom (pracownikom, pracodawcom, organizacjom pozarządowym, mediatorom, środowiskom naukowym, uczestnikom dialogu społecznego, mediom) alternatywnych sposobów zażegnywania sporów.

Podobne tematy

Podziel / Share
02.12.2009, Ilość wejść: 1544, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry