Aktualności
Dzień Pracownika Socjalnego – nagrody dla najlepszych
Wszystkim pracownikom socjalnym i pomocy społecznej należą się wyjątkowe podziękowania za ich wysiłek. Doceniamy zaangażowanie tych, którzy pracują na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego - wprowadzonego ustawą o pomocy społecznej - nagrody za osiągnięcia w pracy przyznała Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. W tym roku wśród wyróżnionych z terenu województwa mazowieckiego znaleźli się w ramach nagrody indywidualnej Pani Ewa Żórawska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opiniogórze – za podejmowanie kompleksowych działań i nowatorskich rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych oraz na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo oraz Pani Teresa Michałowska, dyrektor Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Sochaczewie – za aktywowanie i integrowanie wspólnoty osób starszychi niepełnosprawnych.
W ramach wyróżnienia indywidualnego Pani Joanna Cieślik, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu – za nowatorskie inicjatywy łagodzenia i kompleksowego rozwiązywania problemów w społeczności lokalnej.
W ramach wyróżnienia zespołowego Caritas Diecezji Siedleckiej – za kompleksową i wielokierunkową działalność na rzecz środowisk wymagających pomocy, a także innowacyjność podejmowanych działań w społeczności lokalnej oraz Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc” z siedzibą w Radomiu – za szczególne zaangażowanie w rozwój aktywności zawodowej, tworzenie miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie, przełamywanie stereotypów w odniesieniu do osób niepełnosprawnych oraz integrację społeczną osób chorych psychicznie.
Środowisko pracowników socjalnych charakteryzuje się wysokim poziomem kwalifikacji zawodowych. Z badań Instytutu Rozwoju Służb Społecznych wynika, że aż 53,6% pracowników zatrudnionych w placówkach pomocy społecznej posiada wyższe wykształcenie magisterskie. Pracownicy socjalni są osobami najbliżej współpracującymi z ludźmi będącymi w ciężkiej sytuacji materialnej i socjalnej. Wykonywana przez nich praca wymaga dużej odporności na stres oraz umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych. Służą wsparciem przy rozwiązywaniu problemów, informują i udzielają porad na temat pomocy ze strony organizacji państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych. Można ich spotkać w jednostkach pomocy społecznej, służby zdrowia, systemu penitencjarnego oraz wielu organizacjach społecznych.
Podobne tematy
-
07.10.2009Zawody dla niepełnosprawnych w Pionkach
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail