Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

23.07.2009

Wyniki kontroli stanu technicznego autobusów na Mazowszu

Kompleksowa kontrola stanu autobusów miejskich na Mazowszu została przeprowadzona od kwietnia do czerwca 2009 roku. Sprawdzono losowo 246 autobusów. 39% skontrolowanych pojazdów miało uchybienia stanu technicznego, do ruchu nie dopuszczono 19% z nich.

Kontrole odbyły się w: Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Pruszkowie, Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim. Najczęstszymi usterkami technicznymi były: zły stan ogumienia, wycieki płynów eksploatacyjnych, niedziałające awaryjne otwieranie drzwi, uszkodzony mechanizm zamykania drzwi, korozja zawieszenia, niesprawne światła, niesprawny układ hamulcowy, nieszczelny układ pneumatyczny, pęknięte szyby i brak młotków przy drzwiach. Ponowne kontrole wykazały poprawę stanu autobusów jedynie w Ciechanowie i Siedlcach.

WITD będzie przeprowadzał kontrole autobusów 2 do 4 razy w roku. Zapowiada także wzmocnienie kontroli przewoźników świadczących usługi międzymiastowe. Za jakość stanu technicznego pojazdów odpowiadają samorządy.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zorganizował spotkanie na ten temat z prezydentami miast Mazowsza, w których działają miejskie przedsiębiorstwa zbiorowego przewozu osób. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego zwrócił się także z prośbą do władz miejskich o uwzględnienie w projektach budowy dróg miejsca na parkingi kontrolne oraz budowę tzw. wag preselekcyjnych. Taka współpraca prowadzona jest już z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich przy planowaniu dróg wojewódzkich i krajowych.
Mając na uwadze bezpieczeństwo transportu drogowego będziemy zwiększać częstotliwość kontroli autobusów i pojazdów świadczących usługi zbiorowego przewozu osób. Nie kontrolujemy po to, by zwiększyć statystyki, ale by dać samorządom wiedzę, co należy poprawić. Planujemy także wprowadzić system preselekcyjny ważenia pojazdów, który pozwoli wyeliminować z ruchu zbyt ciężkie jednostki, które uszkadzają nawierzchnię - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Bezpieczeństwo transportu drogowego, jako jeden z elementów polityki infrastrukturalnej rządu, jest realizowane na Mazowszu nie tylko poprzez kontrole transportu miejskiego i towarowego. Systematycznie, w każdym tygodniu, mazowiecka i stołeczna policja prowadzą działania, które mają na celu zapewnienie bezpiecznego przewozu osób każdym środkiem transportu. W ramach cyklicznych akcji Bezpieczne Ferie i Bezpieczne Wakacje, WITD wraz z policją sprawdzają stan techniczny autobusów wiozących dzieci na wypoczynek, jak też czas pracy i trzeźwość kierowców. Już w te wakacje skontrolowano ponad 2,5 tys. autokarów. Policja regularnie kontroluje też busy, autobusy kursowe i taksówki. Zwiększono liczbę policjantów na drogach.

Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, WITD działa poprzez 7 oddziałów terenowych. Oprócz warszawskiego, powstały w ostatnich latach oddziały w: Ciechanowie, Garwolinie, Grójcu, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. WITD dwukrotnie zwiększył liczbę inspektorów do ok. 50.

Podobne tematy

Podziel / Share
23.07.2009, Ilość wejść: 2656, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry