Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

17.07.2009

Natlenienie wód Mazowsza wróciło do normy

Zespół Zarządzania Kryzysowego wojewody podsumował prowadzone od 4 lipca działania. Odławianiem pozostałych w rzekach Bugu martwych ryb będą zajmować się nadal zespoły powiatowe. Zawartość tlenu w rzekach powoli wraca do normy.

Codziennie otwierane są kolejne kąpieliska. Wody Bugu i Narwi będą ciągle monitorowane. Zakaz połowu ryb w Zalewie Zegrzyńskim został utrzymany do odwołania.

Kryzys minął, ale jego skutki trwają nadal. Te skutki nie zagrażają już jednak ludziom – z wód Zalewu Zegrzyńskiego i Bugu można w pełni korzystać. Ale czekają nas wielomiesięczne działania, mające na celu odtworzenie zarybienia – powiedział Jacek Kozłowski wojewoda mazowiecki.

Od początku akcji wyłowiono i zutylizowano łącznie ok. 80 ton śniętych ryb, z czego 15 ton z Zalewu Zegrzyńskiego. Odłowione żywe ryby przewiezione zostały do Narwi (powyżej mostu w Wierzbicy), gdzie woda jest lepiej natleniona. Do oczyszczania wód użyto specjalistycznego sprzętu oraz prawie 200 jednostek pływających. W akcji uczestniczyło ponad 1200 strażaków i kilkuset ochotników z WOPR, Ochotniczej Straży Pożarnej, związków wędkarskich i mieszkańców nadbużańskich gmin. Badania prowadzone przez inspekcję sanitarną wykazały, że woda nie jest skażona bakteriologicznie ani chemicznie i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Dzięki współpracy państwowej i ochotniczej straży pożarnej, WOPR-u, Straży Rybackiej, Państwowego Związku Wędkarskiego i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej udało się zniwelować skutki „przyduchy” – zjawiska, której do tej pory nie wystąpiło w rzekach Mazowsza na taką skalę. Mimo że kryzys minął, to jednak wody Bugu i Narwi będą wciąż monitorowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zespoły powiatowe kontrolują starorzecza, w których mogą jeszcze zalegać śnięte ryby oraz nadzorują uwalnianie wód z zapór na dopływach obu rzek.

Wojewoda zaapelował do związków wędkarskich o utrzymanie zakazu odławiania ryb. Działanie ma na celu ochronę populacji. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaproponuje wkrótce sposób odnowienia narybku. Wojewoda zalecił samorządom kontrolę gospodarki wodno – ściekowej Bugu.

Poziom natlenienia wód Mazowsza jest zadowalający – w Bugu wynosi obecnie 4 – 5 mg/l. Jedynie przy zaporze w Dębem nieco powyżej 2 mg/l. Po dzisiejszych badaniach Sanepid podtrzymał zakaz korzystania z kąpielisk nad Zalewem Zegrzyńskim, w miejscowościach: Wieliszew (600-lecia), Białobrzegi („U Pirata”, Promenada Rynia, WDW w Ryni), Nieporęt („Emper Yacht”). Szczegółowy, na bieżąco aktualizowany wykaz zamkniętych kąpielisk na stronie: www.wsse.waw.pl.

Powołany przez wojewodę 10 lipca zespół roboczy koordynujący akcję, został zobowiązany do opracowania raportu i rekomendacji działań minimalizujących ryzyko ponownego wystąpienia zjawiska na taką skalę.

Podobne tematy

Podziel / Share
17.07.2009, Ilość wejść: 2242, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry