Aktualności
Rozwiązywanie sporów między pracodawcą a pracownikami
Konflikty między pracodawcą a pracownikami w „Portach Lotniczych”, LG Electronics i Ssang Geum Mława - to niektóre spory rozwiązane przy pomocy Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Opracowała ona instrukcję postępowania przez strony konfliktów.
W skład WKDS wchodzą m.in. przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych. Instytucji przewodniczy osobiście wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Instrukcja rozwiązywania konfliktów powstała w celu zapobiegania i zażegnywania sporów. Opracowana została przez przedstawicieli rządu, samorządu, pracowników i pracodawców w ramach prac Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Jest to zbiór jasnych i przejrzystych wskazówek, dotyczących sposobów zapobiegania eskalacji konfliktu. Dokument zostanie rozkolportowany wśród punktów informacyjnych organizacji pracodawców.
Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Warszawie, rozpatrując sprawy społeczne i gospodarcze powodujące konflikty między pracodawcami i pracownikami, może skorzystać z efektywnego narzędzia rozwiązywania sporów – misji dobrej woli. W tym celu powoływany jest mediator z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którego zadaniem jest udzielenie stronom wsparcia w osiągnięciu porozumienia. Strony same ustalają warunki i zasady postępowania mediacyjnego. Wynagrodzenie mediatora jest w całości pokrywane ze środków Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Dotychczasowe doświadczenie w ramach prac Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego pokazało, że wykorzystanie mediatora na wczesnym etapie konfliktu pozwala zapobiec jego eskalacji. Warto promować tego typu rozwiązania. – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
W 2009 roku obchodzone jest 15 – lecie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych, której głównym zadaniem jest osiąganie konsensusu społecznego w Polsce. Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego jest jej przedstawicielstwem w regionie. Odpowiada za współpracę związków zawodowych z organizacjami pracodawców i administracją publiczną na rzecz dobra wspólnego. Jest to także forum dialogu na tematy społeczno-gospodarcze na Mazowsza. W zakres jej kompetencji wchodzą zagadnienia: służby zdrowia, oświaty, transportu, rolnictwa, warunków pracy i płacy. Zasiadają w niej przedstawiciele strony rządowej, samorządowej, pracowników i pracodawców.
Konferencja odbyła się w ramach posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W czasie spotkania omawiano sprawy rozwoju szkolnictwa zawodowego i ustawicznego, kwestie zapotrzebowania rynku pracy na wykwalifikowanych pracowników oraz role partnerstwa społecznego w rozwiązywaniu problemów społeczno gospodarczych.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail