Aktualności
Serock, Legionowo, Zwoleń i Grodzisk Mazowiecki dostaną fundusze z „Razem Bezpieczniej”
Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Koordynacyjnego został omówiony podział rezerwy celowej budżetu państwa na realizacje w 2009 r. projektów w ramach programu „Razem Bezpieczniej”.
-
-
Centrum Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewódzkim wzorem
-
Centrum Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewódzkim wzorem
Z projektów rekomendowanych przez Zespół Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał dotację dla czterech projektów:
„Bezpieczny Serock””- projekt Miasta i Gminy Serock z obszaru bezpieczeństwo w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania, kwota dotacji - 147.225,00 zł
„Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w Legionowie – II etap”projekt Urzędu Miasta Legionowo z obszaru bezpieczeństwo w szkole, kwota dotacji: 78.520,00 zł
„Bezpieczna szkoła” – projekt Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, z obszaru bezpieczeństwo w szkole, kwota dotacji: 18.892,00 zł
„System sygnalizacji i monitoringu pożaru w kościele NMP w Izdebnie Kościelnym”– projekt Urzędu Miasta Grodzisk Mazowiecki, z obszaru ochrony dziedzictwa narodowego, kwota dotacji: 31.487,00 zł.
Łączna suma dotacji dla programu „Razem Bezpieczniej” dla województwa mazowieckiego wynosi 276.124,00 zł.
Na posiedzeniu podsumowano również działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. „Bezpieczne Ferie 2009” to jedno z działań w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Celem akcji była ochrona dzieci i młodzieży w czasie podróży, w miejscu wypoczynku oraz zamieszkania. Akcja trwała nie tylko podczas ferii na Mazowszu (od 19 stycznia do 1 lutego 2009 r.), ale także do 1 marca 2009 r. (zakończenie okresu wypoczynku zimowego na terenie całego kraju). Założeniem przedsięwzięcia było również włączenie w te działania organizacji społecznych i kościołów oraz wszelkich innych instytucji, organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży.
Ze względu na tranzytowy charakter województwa mazowieckiego, duże znaczenie miała dodatkowa troska o bezpieczeństwo dojazdu do i z miejsc wypoczynku. Policjanci z komend wojewódzkiej oraz stołecznej sprawdzali trzeźwość kierowców, stan techniczny i wyposażenie pojazdów (w tym gaśnice, tachografy, właściwe umocowanie bagaży), a także kontrolowali prędkość jazdy. Straż Ochrony Kolei zwiększyła liczbę patroli w pociągach pasażerskich. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego przeprowadził akcje kontrolne, by wyeliminować niesprawne technicznie pojazdy, kierowców nietrzeźwych oraz łamiących przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku. Zwiększył też kontrolę autokarów oraz zorganizował stałe miejsca ich kontroli. Mazowiecki Kurator Oświaty - we współpracy z policją, strażą pożarną i sanepidem - sprawdził, czy dzieci i młodzież podróżują i wypoczywają w bezpiecznych warunkach. Kontrolował legalność miejsc i organizatorów wypoczynku, a także nadzorował ośrodki wypoczynkowe. Kuratorium weryfikowało też liczbę i kwalifikacje opiekunów. Na stronie www.kuratorium.waw.pl zostały zamieszczone bazy zarejestrowanych placówek wypoczynku dzieci i młodzieży.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, spędzających ferie w miejscu zamieszkania, wojewódzka oraz stołeczna komendy policji podjęły działania prewencyjne w miejscach zagrożonych. Policjanci sprawdzali, czy nieletnim sprzedawany był alkohol, kontrolowali miejsca, w których mogło dochodzić do wypadków z udziałem dzieci (ciągi komunikacyjne, dworce, parki, dzikie lodowiska itp.). Mazowiecki Kurator Oświaty zajął się koordynacją działań prowadzonych podczas ferii przez placówki oświatowe.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail