Aktualności
Reprywatyzacja: zwrot pałacu w Otwocku Wielkim
Jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo - parkowych w Polsce, w Otwocku Wielkim (powiat otwocki) dzięki decyzji wojewody Jacka Kozłowskiego będzie mógł wrócić w ręce poprzednich właścicieli. Do tej pory prawo trwałego zarządu przysługuje Muzeum Narodowemu.
Postępowanie administracyjne wykazało, że dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej z 6 września 1944 r. nie miał zastosowania do tego zespołu. Decyzja czeka na uprawomocnienie.
Majątek ziemski, dawna siedziba rodu Bielińskich, została po wojnie przejęta razem z całą nieruchomością ziemską, pod nazwą „Dobra Ziemskie Otwock Wielki”.Tymczasem - w odróżnieniu od folwarków i lasów, zespół pałacowo-parkowy nie spełniał kryteriów użytku rolnego. Przeprowadzone postępowanie nie wykazało istnienia związku funkcjonalnego pomiędzy zespołem pałacowo – parkowym a użytkami rolnymi wchodzącymi w skład znacjonalizowanej nieruchomości pod nazwą „Dobra Ziemskie Otwock Wielki”.
Pałac projektu Tylmana z Gameren (twórcy m.in. Pałacu Krasińskich w Warszawie) w 2003 roku został oddany w trwały zarząd Ministerstwu Kultury z przeznaczeniem utworzenia Muzeum Wnętrz Pałacowych stanowiących oddział Muzeum Narodowego.Budynek przez kilka lat służył spotkaniom na najwyższym szczeblu: gościł odwiedzających Polskę dyplomatów, odbywały się w nim również rządowe przyjęcia.
Zwrot nieruchomości, w stosunku do której wadliwie zastosowano dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej z 1944r., jest możliwy tylko wobec nieruchomości i zabudowań będących w zasobie Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail