Aktualności
Powstanie Mazowiecki System Informacji Przestrzennej (MSIP)
Dane z zakresu bezpieczeństwa (lokalizacja i zasięg działania komend policji, straży pożarnej, informacje o miejscach niebezpiecznych), monitoringu stanu środowiska, ochrony przyrody czy opieki zdrowotnej będzie zawierał serwis internetowy www.wrotamazowsza.pl
Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim a marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem obywatele znajdą w nim coraz więcej użytecznych informacji. Podpisanie porozumienia jest dowodem harmonijnej współpracy z samorządem województwa – powiedział wojewoda.
W ramach projektu MSIP-GPW uruchomiony został portal www.wrotamazowsza.pl publikujący dane uczestniczących w nim samorządów. Dzięki zgromadzonym w systemie informacjom obywatele będą mogli przez Internet złożyć w urzędzie dowolne pismo i tą samą drogą na bieżąco otrzymywać komunikaty o stanie realizacji sprawy, zdobyć informacje o planie zagospodarowania przestrzennego, o lokalizacji obiektów edukacyjnych czy obiektów ochrony zdrowia. MSIP-GPW może stać się istotnym źródłem informacji dla przedsiębiorców, poszukujących danych dotyczących przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego określonego terenu, informacji o sieci uzbrojenia czy ewidencji gruntów i budynków, a także planów sieci ulic.
Uproszczone zostaną procedury wymiany danych pomiędzy instytucjami. Mazowiecki Urząd Wojewódzki zdobędzie dane głównie na potrzeby spraw związanych z bezpieczeństwem obywateli, a Samorząd Województwa Mazowieckiego – informacje o środowisku, jego ochronie oraz obiektach opieki zdrowotnej. Obywatele uzyskają możliwość dostępu z jednego adresu w Internecie – portalu www.wrotamazowsza.pl – do wielu informacji o regionie, pochodzących z różnych jednostek.
W latach 2000-2008 projekt „Mazowiecki System Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa (MSIP-GPW)” współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są samorządy z Mazowsza, z samorządem wojewódzkim na czele, któremu partnerują powiaty: miński, płocki, radomski oraz władze: Mławy, Ostrołęki, Mrozów i Jedlińska, a deklarację współtworzenia systemu w ostatnim okresie złożyły 282 gminy i 41 powiatów.
Powiaty i gminy dotychczas biorące udział w projekcie uzyskały dostęp do wspólnej bazy danych topograficznych. Z postaci analogowej do cyfrowej zostały przetworzone mapy zasadnicze oraz uzupełnione bazy danych Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzone przez organy służby geodezyjnej i kartograficznej.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail