Aktualności
Społeczne wsparcie policji
Patrolowanie osiedla z sąsiadem, pomoc dla ofiar przestępstw, wsparcie działań policji, edukacja i profilaktyka oraz uczestnictwo w zabezpieczeniu EURO 2012 – to tylko niektóre z pomysłów na współpracę mieszkańców Mazowsza z policją i władzami województwa.
Rządowy program „Razem Bezpieczniej” ma na celu budowanie społecznego poczucia bezpieczeństwa i wypracowanie nowych rozwiązań. Wojewoda Jacek Kozłowski - wraz z mazowiecką i stołeczną policją - inicjuje debatę publiczną, gdyż jak wynika z badań, prawie 50% obywateli chce mieć wpływ na własne bezpieczeństwo.
Idea obywatelskiego wsparcia działań policji – m.in. poprzez wspólne patrole z mieszkańcami – służy podsumowaniu kilkumiesięcznych badań służb mundurowych. Choć każdy może zatrzymać sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku, to nie wszyscy wiedzą, że mają do tego prawo. Ponadto – opierając się na wzorcach z Londynu i Wiednia – należy zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy wolontariuszy w zapobieganiu przestępczości i zabezpieczeniu mistrzostw Europy EURO 2012.
Społeczne patrole od wielu lat sprawdzają się w Wielkiej Brytanii. W ramach londyńskiej kampanii zaangażowano mieszkańców miasta i stworzono dwie służby:
- Police Community Support Officer to funkcjonariusze przeszkoleni do: zabezpieczania imprez masowych, pomagania władzom w sytuacjach kryzysowych, patrolowania, obserwowania sytuacji na ulicach i w miejscach użyteczności publicznej. Każdy z pracowników PSCO otrzymuje wynagrodzenie, nosi mundur i pełni służbę w miejscach sobie najlepiej znanych, czyli w dzielnicy, w której mieszka i pracuje;
- Special Constable to wolontariusze współpracujący z policją w ramach m.in. patroli, edukacji obywatelskiej i zabezpieczenia miejsc zdarzeń kryminalnych. Obywatele uczestniczący w tych działaniach otrzymują zwrot kosztów dojazdów, wyposażenia i umundurowania. Ponadto mają możliwość poszerzenia wiedzy fachowej oraz zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń.
Wsparcie przez obywateli działań służb jest niezwykle ważne podczas organizacji dużych imprez masowych. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. stanowią ogromne wyzwanie dla władz, policji oraz całego polskiego społeczeństwa. Warto przyjrzeć się doświadczeniom Wiednia i skorzystać ze sprawdzonych wzorców. W stolicy Austrii podczas mistrzostw udostępniono specjalne „Strefy Kibica” na około 70 tys. ludzi, a o porządek i właściwy przebieg imprezy dbali wszyscy: władze kraju, regionu, miasta, wojsko, policja, straż pożarna, służby medyczne, a co najważniejsze - mieszkańcy na zasadzie wolontariatu.
Konferencja „Razem Bezpieczniej” organizowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki wraz z policją - w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości - ma pomóc w wypracowaniu nowych rozwiązań i zainicjowaniu debaty publicznej. Koncepcja współdziałania społeczności lokalnych i policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa może zostać zrealizowana na Mazowszu. Policja, władze samorządowe i wojewódzkie liczą na odzew społeczny.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail