Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

30.10.2008

Budowa obwodnicy Żyrardowa może się zacząć (droga krajowa nr 50)

- dzięki pozwoleniu na budowę wydanemu dziś przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego na spotkaniu z samorządowcami z okolic Warszawy. Realizacja inwestycji jest przewidziana na lata 2009 – 2011, kosztować będzie 320 mln zł.

Południowo-zachodnia obwodnica Żyrardowa (droga krajowa nr 50) długości 15 km będzie zlokalizowana na terenie gmin Wiskitki i Radziejowice w powiecie żyrardowskim. Inwestycja obejmie budowę: węzła Żyrardów; skrzyżowania z drogą powiatową nr 3834W; dwóch rond na przecięciu ze starym śladem drogi krajowej 50; dróg lokalnych i dojazdowych; chodników; zatok autobusowych; tunelu w ciągu drogi lokalnej; siedmiu wiaduktów; przejść dla zwierząt; mostu przez rzekę Okrzeszę; przepustów i odwodnienia. Zostaną także zmodernizowane drogi powiatowe i droga wojewódzka. Zaplanowano też budowę i przebudowę kolizji z istniejącymi urządzeniami infrastruktury technicznej oraz wykonanie oznakowania pionowego, poziomego i innych elementów bezpieczeństwa ruchu.

Dzięki budowie obwodnicy ruch tranzytowy relacji Sochaczew – Grójec zostanie wyprowadzony z Żyrardowa i Wiskitek. Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego w tych miejscowościach – będzie mniej wypadków z udziałem podróżnych i mieszkańców terenów przyległych. Zmniejszy się emisja hałasu i spalin. Kolejnymi wymiernymi korzyściami będą: skrócenie czasu podróży, niższe koszty eksploatacji pojazdów oraz poprawa warunków i zwiększenie bezpieczeństwa na nowo wybudowanym odcinku drogi.

Budowę poprzedziły rozprawy administracyjne z udziałem lokalnej społeczności. W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi i zapytania. Zapoznali się także z zakresem oddziaływania przedsięwzięcia na ekosystem oraz ze skutecznymi sposobami ochrony środowiska i bezpośredniego sąsiedztwa inwestycji przed jej negatywnym wpływem poprzez: ekrany dźwiękochłonne i pasy zieleni, zbiorniki retencyjne, kolektor deszczowy, przejścia dla zwierząt i wygrodzenia, zabezpieczenie strefy ochronnej ujęcia wody pitnej „Sokule”.

Było to już siódme spotkanie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w oddziałach regionalnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podziel / Share
30.10.2008, Ilość wejść: 1791, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry