Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

21.08.2008

Pomoc dla rodzin poszkodowanych w wyniku nawałnic

Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski dokonał podsumowania strat, jakie ponieśli mieszkańcy województwa mazowieckiego w wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Polską 15 i 16 sierpnia 2008 roku.

Na udzielenie doraźnej pomocy poszkodowanym rodzinom przekazał 1 milion złotych ze swojego budżetu. Środki te zostały przesunięte na wypłatę zasiłków celowych wypłacanych zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Protokół szacowania szkód w budynkach mieszkalnych musi być sporządzony z udziałem organu nadzoru budowlanego, a kwota strat powinna być oszacowana przez rzeczoznawcę.

Dziś Wojewoda wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o uruchomienie środków z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w wysokości 1 500 000 złotych. Środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa będą wypłacane świadczeniobiorcom w transzach w wysokości do 10 000 zł. do 15 grudnia 2008 roku.

Wojewoda Mazowiecki wystąpił również z wnioskiem o umieszczenie w wykazie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontu i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych przez działanie żywiołu, następujących gmin z Mazowsza: Myszyniec w powiecie ostrołęckim, Nur, Szulborze Wielkie i Boguty – Pianki w powiecie ostrowskim oraz Sterdyń w powiecie sokołowskim.

Jednocześnie wojewoda informuje, iż dodatkowe środki na usuwanie zniszczeń w budynkach gospodarczych będą przekazywane za pośrednictwem Ministra Rolnictwa, w postaci zasiłków socjalnych, na wznowienie produkcji, remont maszyn i bieżące działania gospodarcze. Na jedno gospodarstwo przypadnie do 15 tysięcy złotych.

Wójtowie oraz burmistrzowie mogą dodatkowo występować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o dofinansowanie na usunięcie eternitu ze zniszczonych przez wichurę dachów.

W przypadku strat w lasach nie będących własnością skarbu państwa, właściciele mogą występować do starosty z wnioskiem o pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony związanych z odnowieniem lub przebudową drzewostanu ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie wojewody.

W załączeniu pismo Wojewody, wyjaśniające procedury przyznawania odszkodowań.

Zasady przyznawania pomocy

Pismo do wójtów, burmistrzów i prezydentów

Pliki do pobrania

  • 1.49 MB
  • 983.75 KB
Podziel / Share
21.08.2008, Ilość wejść: 1824, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry