Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

29.02.2008

Bliżej do paszportów

Od poniedziałku mieszkańcy Żoliborza będą mogli wyrobić paszport w swoim Urzędzie Dzielnicy.

29 lutego 2008 r. w Urzędzie Dzielnicy Warszawa Żoliborz Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wraz z Prezydent m. st. Warszawy Hanną Gronkiewicz – Waltz, otworzyli pierwszy z czterech punktów paszportowych na terenie Urzędu m. st. Warszawy. Zapowiedziano również podpisanie porozumienia w sprawie powierzenia m. st. Warszawie przyjmowania wniosków o zezwolenie na pobyt od cudzoziemców.

Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski powiedział, że dobra współpraca z samorządem umożliwia już dziś, poprawę jakości obsługi obywateli, tam gdzie możliwości administracji rządowej nie wystarczają. Porozumienia dziś popisane pokazują, że nawet bez zmian w przepisach, możliwe jest przekazanie niektórych zadań do samorządu a tym samym większe otwarcie administracji na obywateli. Wojewoda Jacek Kozłowski oraz prezydent Hanna Gronkiewicz –Waltz przypomnieli, że to administracja jest dla obywateli, a nie odwrotnie. W związku z tym powinna być jak najbliżej mieszkańca, jak najbardziej mu dostępna, dopasowywać się do potrzeb społeczeństwa, a nie sztucznie tworzyć bariery uciekając się do nadmiernej centralizacji.

Porozumienie podpisane przez gospodarzy konferencji zakłada utworzenie punktów paszportowych w Wydziałach Obsługi Mieszkańców czterech dzielnic: Żoliborza, Ochoty, Bemowa oraz Pragi Południe, z możliwością uruchomienia dodatkowych punktów. W porozumieniu Miasto zaoferowało, że użyczy nieodpłatnie Mazowieckiemu Urzędowi Wojewódzkiemu infrastrukturę (adaptacja stanowiska, meble, sprzęt biurowy, media) i zapewni bezpieczeństwo, podczas gdy wojewoda zapewni odpowiedni sprzęt komputerowy przystosowany do obsługi aplikacji paszportowej W jego gestii będzie też transport dokumentacji, druki oraz personel.

Oficjalne podpisanie i przekazanie dokumentów odbyło się w WOM na Żoliborzu, gdzie ruszy pierwszy z zapowiadanych punktów paszportowych. Już w najbliższy poniedziałek (03.03.2008 r.) mieszkańcy Żoliborza będą mogli składać wnioski paszportowe i odbierać gotowe dokumenty w swojej dzielnicy.

Dzięki utworzeniu szerokiej sieci punktów paszportowych, będzie możliwe usprawnienie obsługi oraz rozładowanie, a możliwe, że nawet całkowite zlikwidowanie powracającej falowo kolejki. Razem z nią zniknie stres, ścisk i mdlejący w nim ludzie. O dramatyczne sytuacje nie trudno, gdy w obecnie działających czterech referatach paszportowych tylko w 2007 roku paszporty odebrało 74.628 warszawiaków, w tym około 2.500 mieszkańców Żoliborza, a także dodatkowo 43.399 mieszkańców pozostałej części Mazowsza.

W czwartek (28.02.2008 r.) Rada Warszawy wyraziła zgodę na zawarcie przez Miasto kolejnego porozumienia z Wojewodą. Rada zaakceptowała przejęcie przez Miasto części zadań polegających na przyjmowaniu wniosków cudzoziemców na zamieszkanie na czas oznaczony, osiedlenie się i pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. Biorąc pod uwagę, że Wojewoda Mazowiecki rozpatruje 40% wszystkich spraw związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce ( w 2007 r. było to 26.619 wniosków), przejęcie części obowiązków przez Miasto pomoże znacząco usprawnić proces legalizacji pobytu cudzoziemców.

Wojewoda Kozłowski rozpoczynając pełnienie swojej funkcji, zapowiedział rozwiązanie problemu kolejek przed Wydziałem Spraw Cudzoziemców przy ul. Długiej w Warszawie. Z dniem 3 stycznia 2008 r. nowy wojewoda przywrócił możliwość obsługi obcokrajowców w pięciu delegaturach MUW (Radom, Płock, Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce). Udało się też stworzyć system telefonicznego umawiania. Jeszcze w październiku działały tylko trzy okienka obsługujące klientów, w tej chwili działa ich osiem. Już teraz kolejka, która była niechlubną wizytówką, nie tylko Mazowsza, ale też Warszawy i Polski, radykalnie zmalała. Wydział obsługuje 600 osób dziennie i każda osoba, która pobierze numer w ciągu dnia, jest tego samego dnia przyjmowana.

W związku z dynamicznym rozwojem Warszawy, gdzie bezrobocie sięga 3%, a także jej funkcją stolicy, również władze m. st. Warszawy są bardzo zainteresowane wypracowaniem jak najsprawniejszej procedury obsługi obcokrajowców. Przekazanie Miastu zadań związanych z przyjmowaniem wniosków cudzoziemców pozwoli MUW skupić się na usprawnieniu procesu wydawania decyzji, a więc podniesienie ich jakość i jeszcze bardziej skrócić czas, w którym klient jest obsługiwany. Za przyjęcie tych kompetencji Wojewoda zobowiązał się przekazywać Warszawie dotację celową w wysokości około 1.700 zł miesięcznie.

Podziel / Share
29.02.2008, Ilość wejść: 2077, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry