Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

20.08.2019

75. rocznica zdobycia PAST-y

75 lat temu, po zaciętych bojach, Powstańcy Warszawscy odbili z rąk niemieckich budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. W wydarzeniach rocznicowych wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Obchody 75. rocznicy zdobycia gmachu PAST-y przez Powstańców Warszawskich rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św. w intencji poległych Żołnierzy Armii Krajowej odprawioną w Kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim 3/5. Dalsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem PAST-y przy tablicy upamiętniającej Dowódcę i Powstańców Batalionu „Kiliński” i wszystkich oddziałów powstańczych. Zgromadziły się tam poczty sztandarowe delegacje urzędów, organizacji i samorządu.

W miejscu upamiętnienia złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Odczytany został Apel Pamięci. Następnie zaproszeni goście przeszli na patio PAST-y, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń ŚZŻAK. Te pamiątkowe odznaczenia zostały ustanowione dla osób, które mają szczególne osiągnięcia w działalności organizacyjnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W wydarzeniu udział wzięli m. in.: Leszek Żukowski ps. „Antek” Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Mirosław Chada Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Jan Józef Kasprzyk Szef UdSKiOR, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych, Wojska Polskiego i harcerstwa.

 

Zdobycie budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej

Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku budynek PAST-y stał się miejscem zaciętych walk. Gmach był bardzo silnie obsadzony i broniony przez okupanta. Walki o jego dobicie toczone pomiędzy Niemcami i powstańczymi oddziałami trwały od 2 do 20 sierpnia. Dopiero 20 sierpnia powstańcom udało się zdobyć budynek, który pozostał w ich rękach aż do dnia kapitulacji.

9 listopada 2000 roku budynek został przekazany środowiskom kombatanckim, w których imieniu budynkiem administruje Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego. Trzy lata później, w sierpniu 2003 roku na dachu budynku ustawiony został Znak Polski Walczącej, którego formę zaprojektował architekt i żołnierz AK Jacek Cydzik. Znak ten ma 4 metry szerokości i 6 metrów wysokości.

Podziel / Share
20.08.2019, Ilość wejść: 585, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry