Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

13.08.2019

Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ząbkach

13 sierpnia w Ząbkach odbyły się obchody pamiętnej bitwy, która w pamięci ówczesnych i na kartach historii zapisała się jako „Cud nad Wisłą”. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział w wydarzeniach upamiętniających Bitwę Warszawską 1920 r.

Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ząbkach rozpoczęły się o godz. 18.00  mszą św. w miejscowym kościele Św. Trójcy. Uroczystości kościelne odbywały się z udziałem pocztów sztandarowych i oprawą muzyczną Chóru Miejskiego „Cantores Misericordiae”, pod batutą Zbigniewa Jerzego Szablewskiego wraz z Orkiestrą Dętą Miasta Ząbki pod batutą Barbary Hijewskiej. 

Po zakończeniu nabożeństwa pochód uczestników z poprzedzającymi go kompanią honorową I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz z Orkiestrą Dętą Miasta Ząbki przeszedł na cmentarz przy ul. Piłsudskiego w Ząbkach.

Uroczystości  na cmentarzu zapoczątkowało wykonanie hymnu państwowego przez Chór Miejski Cantores Misericordiae. Kolejnym elementem spotkania były oficjalne wystąpienia zaproszonych gości. Przemówienie wygłosił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

- Wspominamy i oddajemy dziś hołd tym, którzy walczyli za wolność. Wolność, która jak mówił papież św. Jan Paweł II nie jest dana raz na zawsze. Jestem przekonany, że przypominając te bohaterskie czyny uczymy młode pokolenie właściwych postaw, opartych na najlepszych wzorcach i postawach patriotycznych - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Po  wystąpieniach odczytany został Apel Poległych, po którym oddano salwę honorową. Wydarzenie zakończyło się ceremonią składania wieńców w miejscu upamiętnienia przez delegacje. Wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, grup rekonstruktorskich, delegacje miejscowych szkół oraz okoliczni mieszkańcy.

Podczas uroczystości wspominano także postać ks. Ignacego Skorupki, który był księdzem katolickim, kapelanem Wojska Polskiego. Ksiądz Skorupka na własną prośbę mianowany został kapelanem lotnym I batalionu 236 pułku piechoty Armii Ochotniczej, który został ostatecznie włączony do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. 14 sierpnia 1920 roku ks. Ignacy Skorupka zginął od postrzału kulą ekrazytową w głowę podczas bitwy toczącej się pod Ossowem. Jego śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.

Bitwa Warszawska, określana mianem Cudu nad Wisłą, rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało o zachowaniu niepodległości Rzeczpospolitej i udaremniło rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę.

 

 

 

 

Podziel / Share
13.08.2019, Ilość wejść: 752, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry