Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

09.08.2019

XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wystartował

Dziś rano o godz. 9:00 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartowali uczestnicy XIX Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zanim motocykliści wyruszyli w trasę wzięli udział w uroczystej inauguracji, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego oraz odczytanie listu Premiera RP Mateusza Morawieckiego kierowanego do uczestników rajdu.

List Premiera odczytał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

-( ...) Drodzy Uczestnicy Rajdu, Wasza podróż ma wymiar symboliczny. Spotkacie się z Polakami, którzy przetrwali, ocalili swoją tożsamośc i ze wszystkich sił staraja się chronic ostatnie świadectwa naszej materialnej kultury - groby, kościoły, domy. jesteście wsparciem i nadzieją dla mieszkajacyh tam naszych rodaków. Dajcie im siłę, by dalej pielegnowali bliskie nam wszystkim wartości, nasz język, nasza wiarę, naszakulturę(...) - napisał Premier.

Delegacje złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Wieniec w imieniu Premiera w miejscu upamiętnienia złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Następnie po odmówieniu modlitwy motocykliści uruchomili motocykle i ruszyli w drogę. Zakończenie tegorocznej edycji rajdu będzie miało miejsce 1 września o godz. 17:00 w Warszawie.

W tym roku ruszają dwie trasy rajdu: Trasa Standard „ Semper Fidelis”, nakierowana przede wszystkim na Polaków mieszkających na Kresach i poległych za ojczyznę oraz tras Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia mająca na celu porządkowanie zapomnianych cmentarzy Polaków, w tym poległych i zamordowanych Zesłańców. Obie trasy przetną się w Katyniu na wspólnych uroczystościach 24 sierpnia. Przez tegoroczny rajd przewinie się blisko 150 motocyklistów.

Na koniec spotkania Wojewoda Mazowiecki osobiście uścisnął dłoń wszystkim uczestnikom rajdu i życzył im udanej podróży.
 

Trasa Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego rozpoczyna się w Warszawie i prowadzi w pierwszej kolejności do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską. Wyznaczają ją miejscowości, w których ukryto zamordowanych polskich jeńców m. in.: Kuropaty pod Mińskiem (Białoruś); Las Katyński pod Smoleńskiem (Rosja); Miednoje pod Twerem, wówczas Kalinin (Rosja); Piatichatki pod Charkowem (Ukraina); Bykownia pod Kijowem (Ukraina). Motocykliści docierają również rokrocznie do Moskwy - miejsca, w którym zapadały decyzje dotyczące Zbrodni Katyńskiej.

Rajd jest wyprawą na dawne Kresy Rzeczypospolitej, (Wilno, Lwów, Żytomierz, Bar, Kamieniec Podolski, Chocim) oraz w liczne miejsca związane z historią Polski. Uczestnicy rajdu nie tylko dbają o upowszechnianie wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej, ale również odwiedzają mieszkających tam Polaków, znajdujące się w pobliżu trasy groby żołnierskie i polskie szkoły. Odwiedzają nie tylko miejsca związane z polską pamięcią i memoriałami w Lesie Katyńskim, Miednoje, Piatichatkach, Charkowie, Bykowni i Kuropatach również składają kwiaty, zapalają znicze i modlą się w intencji wszystkich zamordowanych, nie tylko obywateli polskich. Po powrocie z rajdu motocykliści odwiedzają szkoły, uczelnie, parafie, gdzie dzielą się swoimi wrażeniami z wyprawy oraz informują o idei rajdu. Za kierownicami motocykli zasiadają zarówno mężczyźni jak i kobiety z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Niemiec, Francji i innych krajów europejskich. Na trasie przejazdu dołączają również „bajkerzy” z Litwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Dla podkreślenia, że pamięć nie powinna dzielić, lecz łączyć na motocyklach wywieszane są dwie flagi – polska i kraju, przez który w danym momencie przejeżdża rajd.

Podziel / Share
09.08.2019, Ilość wejść: 654, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry