Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

31.07.2019

Pamięć o ofiarach mordu w Pomiechówku

We wtorek, 30 lipca  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział  w uroczystym apelu upamiętniającym 75. rocznicę egzekucji w Forcie III w Pomiechówku kilku tysięcy Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. Na wydarzeniu Wojewodę Mazowieckiego reprezentował dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

- To miejsce przez lata było zapomniane. (…) Ale to nasz moralny obowiązek, abyśmy zachowali pamięć o poległych. To prawo rodzin zamordowanych, żeby mogli przyjść właśnie w to miejsce i żeby mogli w skupieniu pomodlić się nad mogiłami swoich krewnych - powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

 

 

Podczas uroczystego Apelu Pamięci w Pomiechówku Szef MON przypomniał, że dzięki zaangażowaniu wielu prywatnych osób, Wojska Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, Fort III w Pomiechówku jest i będzie miejscem pamięci o tych, którzy zostali bestialsko zamordowani przez niemieckiego okupanta. Minister podjął decyzję o stworzeniu w Forcie III miejsca pamięci i udostępnieniu go zarówno badaczom, jak i osobom, które chcą oddać cześć pomordowanym. Minister zapalił także znicze na mogiłach ofiar niemieckich zbrodni.

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Wizyta w Pomiechówku była okazją do zapoznania się ze stanem prac ekshumacyjnych prowadzonych na terenie III Fortu Twierdzy Modlin.

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Fort III w Pomiechówku jest miejscem kaźni kilku tysięcy Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. W czasie II wojny światowej w forcie tym funkcjonował niemiecki obóz przesiedleńczy i więzienie karno-śledcze, do którego masowo zwożono ludzi. Do tej pory, ze względu m.in. na brak dokumentacji więziennej zniszczonej przez Niemców 31 lipca 1944 roku nie ustalono dokładnej  liczby więźniów i ofiar. Sporządzone w 1945 roku ankiety określały liczbę więźniów na ok. 50 tys., w tym ok. 15 tysięcy zamordowanych.

Podziel / Share
31.07.2019, Ilość wejść: 778, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry