Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

12.07.2019

Nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych – konferencja

Dziś, 12 lipca br. w siedzibie MEN odbyła się konferencja prasowa Ministra Dariusza Piontkowskiego. Podczas spotkania szef MEN przedstawił informacje na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w wybranych miastach, w których zakończył się już I etap naboru. W konferencji uczestniczyli również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, którzy odnieśli się do sytuacji w szkołach na terenie województwa mazowieckiego.

Minister edukacji przedstawił sytuację w wybranych szkołach, w których zakończył się już I etap rekrutacji. Wskazał, że wolne miejsca są m.in. w renomowanych liceach w Krakowie, Lublinie i Olsztynie. Zaznaczył, że w Krakowie po pierwszym etapie rekrutacji w II LO im. Jana III Sobieskiego zostało 20 dodatkowych miejsc, w VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego – 25, a w Zespole Szkół Łączności – 26. Z kolei w Lublinie w I LO im. Stanisława Staszica wciąż jest 45 wolnych miejsc, w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej – 74, a w XIX LO im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie – 54. Podobnie sytuacja wygląda w Olsztynie. Liczba wolnych miejsc, na co wskazywał minister edukacji, wciąż jest duża. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oferuje 126 wolnych miejsc, IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie – 120, a I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie – 78. 

Minister Dariusz Piontkowski podkreślił również, że w łączna liczba wolnych miejsc w Krakowie to 3900, natomiast liczba uczniów w rekrutacji uzupełniającej to 2569. W Olsztynie liczba wolnych miejsc to 1782, a  liczba uczniów w rekrutacji uzupełniającej to 1118. 

Szef MEN przypomniał ponadto, że na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w skali całego kraju czeka łącznie ponad 103 tys. miejsc więcej – 726 751 absolwentów wobec przygotowanych 830 234 miejsc. 

Obecny na konferencji Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że sytuacja w szkołach w województwie mazowieckim była na bieżąco monitowana.  

– Prowadzimy analizę od wielu miesięcy i nie było momentu, w którym moglibyśmy powiedzieć, że jest problem z rekrutacją. Obowiązkiem każdego samorządu jest planowanie i przygotowanie się do zmian. Apeluję o partnerstwo i dialog różnych instytucji, aby jak najlepiej pomagać młodym ludziom – podkreślił Zdzisław Sipiera. 

Kurator Aurelia Michałowska przybliżyła informacje na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020. Zaznaczyła, że liczba przygotowanych miejsc jest wyższa od liczby uczniów o przeszło 1 tys. –110 237 absolwentów szkól podstawowych i gimnazjów wobec 111 318 przygotowanych miejsc. Podała również dane przekazane przez delegaturę w Płocku – dla 6 100absolwentów przygotowano 8 424miejsca. W samym Płocku dla 2 266 uczniów przygotowano 6 317 miejsc. Podkreśliła, że ta zwiększona liczba miejsc wynika z zainteresowania płockimi szkołami uczniów z okolicznych miejscowości.

 

Podziel / Share
12.07.2019, Ilość wejść: 460, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry