Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

12.07.2019

Święto Policji w Grójcu

24 lipca przypada polskie Święto Policji, w okolicach tej daty na terenie całego kraju odbywają się okolicznościowe uroczystości. W dzisiejszym uroczystym apelu w Grójcu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz.

Pierwszym punktem dzisiejszych obchodów była msza święta w intencji funkcjonariuszy Policji odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja w Grójcu. Po jej zakończeniu uczestnicy wydarzenia przeszli na Pl. Wolności w Grójcu, gdzie w asyście policyjnych pododdziałów odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy powstania Policji Polskiej.

Po mszy, kompania honorowa Policji, policjanci i goście przeszli na Plac Wolności w Grójcu, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru. Dowódca uroczystości podinsp. Krzysztof Kmieciak złożył meldunek Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwestrowi Tułajewowi. Następnie przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło podniesienie flagi państwowej.

Komendant Powiatowy Policji w Grójcu nadkom. Robert Faryna przywitał przybyłych gości. Władze państwowe reprezentował Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski oraz Poseł na Sejm Mirosław Maliszewski. Komendę Główną Policji - Zastępca Komendanta Głównego Policji mł. insp. Tomasz Szymański. Obecny był również Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, na czele ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem, który przewodniczy Społecznemu Komitetowi na Rzecz Ufundowania Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. W uroczystości wziął udział p.o. Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu mł. insp. dr hab. Zbigniew Mikołajczyk, oraz kadra kierownicza mazowieckiego garnizonu Policji, funkcjonariusze i pracownicy grójeckiej komendy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz instytucji, które na co dzień współpracują z Policją. Nie zawiedli również mieszkańcy Grójca.

Sztandar będący znakiem jedności społeczeństwa z policją ufundowany został przez specjalnie powstały społeczny komitet. Uroczyste przekazanie sztandaru policjantom powiązane było z ceremonią wbicia pamiątkowych gwoździ honorowych w drzewiec sztandaru. O wbicie jednego z trzynastu gwoździ poproszony został Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz. Sztandar przekazany został na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu nadkom. Roberta Faryny. Podczas wydarzenia odznaczono również funkcjonariuszy, którzy szczególnie wyróżniają się w swojej służbie. Uroczysty apel zakończył się defiladą zebranych na placu pododdziałów.

W trakcie uroczystości odczytano Akt Nadania Sztandaru podpisany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbietę Witek oraz Akt Wręczenia Sztandaru.

W dalszej części uroczystego apelu, w ramach obchodów Święta Policji w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, odbyła się ceremonia wręczenia grójeckim policjantom odznaczeń i medali oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Medale i odznaki za zaangażowanie i zasługi w realizację działalności statutowej związków zawodowych wręczyli Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów podinsp. Dariusz Brzezicki wraz z wiceprzewodniczącym ZW NSZZ P woj. mazowieckiego asp. szt. Wojciech Bieniek.

Przewodnicząca Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego NSZZ Pracowników Policji Anna Kwasiborska wraz z Przewodnicząca Zarządu Terenowego NSZZ PP Ewą Walczak wręczyła medale za zasługi dla NSSZ Pracowników Policji

Uroczysty apel zakończyło odprowadzenie sztandaru przez kompanię honorową. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, Zastępca Komendanta Głównego Policji, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestrę Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu 1995 Święto Policji obchodzone jest corocznie 24 lipca.

 

Podziel / Share
12.07.2019, Ilość wejść: 450, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry