Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

11.07.2019

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

11 lipca 2019 r. w Warszawie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające ofiary działań ukraińskich oddziałów OUN-UPA na terenie województw południowo-wschodnich II RP w latach 1942-1947. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej sprawowana w intencji ofiar zbrodni oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, która została odprawiona w Katedrze Polowej WP. Po nabożeństwie przed tablicą poświęconą ofiarom rzezi wołyńskie złożone zostały kwiaty. Dalsza część uroczystości odbyła się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się ceremonia złożenia wieńców przez przybyłe na obchody delegacje. W miejscu upamiętnienia zapalono znicze, po czym odbyły się okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa i apel pamięci. 

Obchody zwieńczyło złożenie wieńców przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-1947 oraz przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Skwerze Wołyńskim.

- Pamięć i prawda to fundament, na którym należy budować dobre relacje między narodami. Oby nigdy nie było tak, aby pamięć pomordowanych położona była na ołtarzu jakichkolwiek wzajemnych relacji - powiedział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa.

Podczas czwartkowych uroczystości Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” Weteranów 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, członków Ich rodzin, a także potomków pomordowanych na Wołyniu oraz osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o ofiarach tej zbrodni.

W tym roku Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest po raz trzeci. Święto zostało ustanowione w lipcu 2016 roku przez Sejm RP. Na dzień obchodów wybrano 11 lipca, będący rocznicą tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskie miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów przy pomocy ukraińskiej ludności od 1942 roku, w następnych dniach masakry były kontynuowane. Szacuje się, że w wyniku działań ukraińskich oddziałów OUN-UPA tylko w latach 1943–1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

Zdjęcia: UdSKiOR

 

Podziel / Share
11.07.2019, Ilość wejść: 435, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry