Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

08.05.2019

Obchody 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie

W środę, 8 maja 2019 roku odbyły się warszawskie obchody upamiętniające 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Głównym punktem dzisiejszej uroczystości upamiętniającej 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie i bezwarunkowej kapitulacji narodowo-socjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej był Apel Poległych, który odbył się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po odczytaniu apelu rozpoczęła się ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty w miejscu upamiętnienia.

Obchody zorganizowane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W uroczystości wzięli udział m.in. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk,  Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

8 maja 1945 roku, w wyniku podpisanej dzień wcześniej przez admirała Dönitza przedstawiciela niemieckich sił zbrojnych aktu bezwarunkowej kapitulacji, o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego nastąpiło przerwanie działań wojennych. Do kapitulacji doszło w wyniku ostatecznej ofensywy wojsk alianckich, która doprowadziła do wyniszczenia i beznadziejnej sytuacji militarnej oraz politycznej Niemiec.

Podziel / Share
08.05.2019, Ilość wejść: 497, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry