Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

04.05.2019

Uroczyste obchody Dnia Strażaka

Promocja oficerów PSP, nominacje generalskie, wręczenie odznaczeń państwowych i defilada poddziałów marszowych to główne punkty centralnych obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i Komendant Główny PSP generał brygadier Leszek Suski.

Obchody rozpoczęły się od złożenia przez Dowódcę Uroczystości meldunku Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie. Po czym nastąpił przegląd pododdziałów.

Prezydent RP wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali:

  • st. bryg. Tadeusz Jopek – Zastępca Komendanta Głównego PSP,
  • st. bryg. Bogdan Łasica – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP,
  • st. bryg. Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP,
  • st. bryg. Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP,
  • st. bryg. Jacek Staśkiewicz – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP,
  • st. bryg. Jarosław Wlazłowski - Łódzki Komendant Wojewódzki PSP.

Podczas wydarzenia nadano blisko 400 stopni młodszego kapitana PSP. Ponadto wręczono odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz Medale „Młody Bohater”.

Swoje wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Dziękuję strażakom – w imieniu Rzeczypospolitej oraz polskiego społeczeństwa – za służbę, za gotowość do niesienia pomocy, za ratowanie życia i mienia. Jesteście na każde wezwanie: bezinteresowni, oddani i wierni – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że strażacy odwagą budują przyszłość Polski. Funkcjonariuszom życzył wytrwałości i hartu ducha. Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński powiedział, że doskonałe wyszkolenie strażaków i odpowiednie wyposażenie PSP w sprzęt sprawiają, że Polacy mogą czuć się bezpieczni.

Po przemówieniach delegacje przybyłych gości złożyły wieńce. Defilada pododdziałów strażackich i pojazdów pożarniczych zakończyła uroczystości.

Zdjęcia: Krzysztof Sitkowski / Kancelaria Prezydenta RP

Podziel / Share
04.05.2019, Ilość wejść: 633, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry