Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

19.04.2019

Pamięć o Bohaterach Getta

Przypadająca w bieżącym roku 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest okazją do uczczenia uczestników bohaterskiego zrywu. W dzisiejszych uroczystościach uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe przed pomnikiem Bohaterów Getta. O tej porze dla upamiętnienia 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim w stolicy zabrzmiały syreny alarmowe.

W miejscu upamiętnienia odczytany został apel pamięci, odmówiono kadisz - jedną z najważniejszych modlitw w liturgii żydowskiej. Następnie delegacje przedstawicieli parlamentu, władz państwowych i samorządowych oraz społeczności żydowskiej złożyły przed pomnikiem kwiaty.

Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego złożył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. W imieniu Wojewody Mazowieckiego kwiaty złożyła Judyta Rozbicka-Prokopowicz, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Po zakończeniu głównej części obchodów uczestnicy przeszli szlakiem pamięci powstańców, zatrzymując się w miejscach najważniejszych wydarzeń z 1943 r. Kwiaty i wieńce zostały złożone również m.in. przy płytach upamiętniających Radę Pomocy Żydów "Żegota" i bunkier Anielewicza oraz na Umchlaglaplatz.

Obchodom 76.  rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim towarzyszy szereg wydarzeń, wśród których są wystawy, spektakle, pokazy filmowe i koncerty.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do połowy maja tego samego roku. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja hitlerowców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw z 1943. roku był pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom.

Podziel / Share
19.04.2019, Ilość wejść: 679, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry