Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

10.04.2019

Obchody 9. rocznicy katastrofy w Smoleńsku

10 kwietnia br. mija dziewięć lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią. Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera uczestniczy w wydarzeniach centralnych organizowanych w Warszawie. Przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego biorą udział w uroczystościach na terenie całego województwa.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstw dzisiaj rano złożyli wieńce w miejscu upamiętnienia śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego znajdującym się na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5.

Następnie Wojewoda wziął udział we mszy świętej w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca.

O godzinie 08:41 Wojewoda wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

Hołd Ofiarom katastrofy oddano także podczas ceremonii uroczystego złożenia kwiatów przed Pomnikiem śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Wojewoda Mazowiecki złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wieczorem Wojewoda weźmie udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Pracownicy urzędu złożyli również wieńce na nekropoliach w Warszawie (Wojskowe Powązki, Stare Powązki, cmentarze Ewangelicko-Augsburski, Bródnowski, w Wilanowie), Pyrach, Grabowie, Ostrołęce, Płocku, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Ząbkach, Ciechanowie, Komorowie, a także w Świątyni Opatrzności Bożej.

Obchody w Radomiu

Dziś rano na cmentarzu komunalnym na Firleju w Radomiu miały miejsce uroczystości upamiętniające 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

O godz. 8.41 nad znajdująca się na cmentarzu na Firleju mogiłą kpt. Artura Ziętka, nawigatora rządowego samolotu Tupolew, zebrali się uczestnicy wydarzenia. Dla upamiętnienia tragedii sprzed dziewięciu lat nad głowami zebranych przeleciał samolot wojskowy.

 

Na grobie kpt. Artura Ziętka, wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych – Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego  złożył Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki oraz Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Wydarzenie odbyło się w oprawie wojskowej z udziałem dowództwa i żołnierzy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. W ceremonii udział wzięła najbliższa rodzina śp. kpt. Artura Ziętka.

O godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym odprawiono mszę św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po nabożeństwie złożono kwiaty i wieńce pod płytą upamiętniającą katastrofę smoleńską, na ścianie frontonu UM i MUW  przy ul. Żeromskiego 53. Uczestnicy wydarzenia złożyli również kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Natomiast w Gostyninie w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Ławniczak z Biura Wojewody.

Dzień wcześniej, we wtorek 9 kwietnia br. z inicjatywy Roberta Grudnia rozpoczęły się w Radomiu uroczystości celebrujące 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wydarzenie zostało wpisane przez organizatora w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – Uroczystości odbyły się pod hasłem: Bohaterskie historie, które miały wpływ na losy Polski i świata. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Adam Bielan - Wicemarszałek Senatu RP, Marek Suski – Minister w KPRM, Wojciech Skurkiewicz – Wiceminister MON, posłowie na Sejm RP Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk. Wojewodę Mazowieckiego reprezentował Krzysztof Murawski – Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W Klasztorze Ojców Bernardynów w Radomiu sprawowana była również okolicznościowa w msza św. Ostatnim punktem uroczystości był koncert patriotyczny pod przewodnictwem Roberta Grudnia z udziałem zaproszonych artystów.

Uroczystości w regionie płockim

O godzinie 07:30 Kierownik Marlena Mazurska złożyła wieńce w imieniu Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów na grobie ks. Bronisława Gostomskiego. Kwiaty oraz znicze zapaliła rodzina tragicznie zmarłego, poseł ziemi sierpeckiej, władze samorządowe powiatu i miasta. Honorową wartę pełnili żołnierze.

O godz. 8:37, W Płocku pod tablica upamiętniającą śp. Poseł Jolantę Szymanek-Deresz złożyła kwiaty w imieniu Wojewody Marlena Mazurska.

 

(źródło: UG Gostynin)

Uroczystości w regionie ciechanowskim

Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie wziął udział w uroczystościach upamiętniających Senator RP Janinę Fetlińską. Uczestniczył także w złożeniu wieńców na grobie p. por. Pawła Krajewskiego pracownika BOR.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym Prezydent prof. Lech Kaczyński i jego Małżonka. Delegacja z udziałem władz państwowych, dowódców sił zbrojnych, duchowieństwa i wielu instytucji udawała się na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Cześć Ich Pamięci!

 

Podziel / Share
10.04.2019, Ilość wejść: 1371, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry