Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

31.03.2019

Sztandar wojskowy dla Pułku Reprezentacyjnego WP

Prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza wręczył sztandar wojskowy Pułkowi Reprezentacyjnemu Wojska Polskiego. Uroczystość zorganizowano w pierwszą rocznicę powstania tej formacji. Uczestniczył w niej m.in. Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteście absolutnie jedną z najpiękniejszych i najlepiej wymusztrowanych i zorganizowanych formacji na świecie – powiedział Prezydent podczas uroczystości do żołnierzy pułku. Zaznaczył, że mówi to po czterech latach prezydentury i oglądania służb reprezentacyjnych na całym świecie. Podziękował żołnierzom za ich służbę.

Chorągiew ufundował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: Maria Gilarska – Małżonka śp. gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, byłego dowódcy Garnizonu Warszawa, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz płk Roman Januszewski – Zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa.

- Dziękuję Wam także za służbę w Pałacu Prezydenckim. Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej to najważniejsza osoba w państwie, a więc Wasza służba też ma wymiar symboliczny. Dziękuję Wam za codzienną służbę. Jestem z Was dumny! – powiedział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Pułk Reprezentacyjny WP funkcjonuje od 31 marca 2018 r.; przejął z modyfikacjami strukturę, zadania oraz tradycje i symbolikę Batalionu Reprezentacyjnego WP. Jest podporządkowany bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa. Główne zadanie pułku to reprezentowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Polsce i za granicą, uosabianie siły i dumy oręża polskiego oraz dbałość o polską historię i pamięć walczących pokoleń podczas najważniejszych uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych.
 

Wystawianie wojskowych asyst honorowych odbywa się zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP. Drugim zadaniem jest pełnienie warty honorowej na posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim. Żołnierze Pułku stanowią wojskową asystę honorową podczas powitania głów państw, szefów rządów, organizacji międzynarodowych, a także najwyższych dowódców wojskowych. Tworzą oprawę ceremonialną podczas składania listów uwierzytelniających Prezydentowi RP przez nowo akredytowanych ambasadorów innych państw. Asystują podczas składania wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach pamięci narodowej uświęconych krwią Polaków, uczestniczą w uroczystościach patriotyczno-religijnych. Towarzyszą w ostatniej drodze podczas uroczystości pogrzebowych osobom szczególnie zasłużonym dla państwa oraz żołnierzom. Skład wojskowych asyst honorowych zależy od charakteru i rangi uroczystości.

Podziel / Share
31.03.2019, Ilość wejść: 521, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry