Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

24.03.2019

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach w Sadownem. Premierowi towarzyszył m.in.: Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski oraz Anna Kaszuba, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach. W uroczystościach na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz.

- Jeden bochenek wystarczał często, żeby uratować życie. Ale często stawał się przyczyną męczeńskiej śmierci całych polskich i żydowskich rodzin. Takie piekło zgotowali Niemcy na tej ziemi - mówił Premier.

Dzisiaj, my Polacy na pamięci państwa Lubkiewiczów, na pamięci milionów Polaków, którzy walczyli, cierpieli, ratowali swoich sąsiadów, na pamięci wielkiej historii Polski - na tym fundamencie budujemy wielką Polskę. Nie ma porównania między karą więzienia w Europie Zachodniej za pomoc Żydom do pomocy Polaków, którzy ratowali swoich sąsiadów mimo tego, że okrutną śmiercią Niemcy traktowali wszystkich tych, którzy ośmielali się pomagać - podkreślał szef rządu Mateusz Morawiecki w Sadownem.

W Sadownem odsłonięto dwie tablice - jedną poświęcon pamięci Rodziny Lubkiewiczów, druga represjonowanym w czasie okupacji mieszkańcom gminy. Leon, Marianna i Stefan Lubkiewiczowie zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 13 stycznia 1943 roku, za sprzedaż bochenka chleba Żydom. W uroczystości wzięli udział także Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Wiceminister kultury Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski, a także wnuczka zamordowanych Teresa Olton oraz przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbyły się również w Warszawie, wziął w nich udział Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz. Rozpoczęła je msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Nabożeństwo było sprawowane w intencji żyjących i zmarłych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. W południe uroczystości przeniosły się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci. Złożono także wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 - Niemcy doskonale wiedzieli, że właśnie tu w Polsce, Polacy pomogą Żydom, bo tu przez wieki nasze dwa narody wzrastały obok siebie i razem ze sobą - powiedział Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów.

To państwowe święto przypada w rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. Święto, które z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, zostało w 2018 r. ustanowione przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów. Jest obchodzone po raz drugi - od zamordowania rodziny Ulmów mija 75 lat. Polacy ratujący Żydów to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, ale również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia.

Foto: KPRM

Podziel / Share
24.03.2019, Ilość wejść: 694, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry