Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

18.03.2019

Obchody Dnia Sołtysa w Łowiczu

"Polska wieś daje nam siłę, charakter, ogromną radość i moc czerpaną z tradycji i polskiej kultury. Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy" – powiedział Premier podczas uroczystości z okazji "Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa" w Łowiczu. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

17 marca br. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego zorganizowane zostały obchody "Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa". W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Kierownicy Delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się w samo południe od mszy świętej odprawionej przez biskupa Andrzej F. Dziubę, ordynariusza diecezji łowickiej. Podczas uroczystości Prezes Rady Ministrów RP wręczył szczególnie zasłużonym sołtysom okolicznościowe Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Bardzo się cieszę, że polska wieś, polskie rolnictwo w trudnych warunkach coraz lepiej daję sobie radę w Europie – podkreślił Premier, mówiąc o eksporcie polskich produktów.

Podczas swojego wystąpienia Szef rządu podziękował przybyłym na obchody przedstawicielom rolników podkreślił, że bycie sołtysem to ciężki kawałek chleba, trzeba siły i wytrwałości.

Dzień sołtysa był okazją do prezentacji regionalnych wyrobów spożywczych, rzemieślniczych i artystycznych. W hali sportowej wystawione zostały stoiska kół gospodyń wiejskich z województwa łódzkiego oraz łowickich firm produkujących żywność. Zebrani goście mogli obejrzeć również występy artystyczne m.in. działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu zespołu folklorystycznego "Blichowiacy".

Dzień Sołtysa jest polskim świętem obchodzonym corocznie na początku marca w większości przypadków 11 marca. Święto to ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.

Źródło foto: KPRM

Podziel / Share
18.03.2019, Ilość wejść: 475, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry