Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

13.03.2019

Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego w Płońsku

Przywrócenie regularnych połączeń komunikacyjnych w regionach o niskorozwiniętej sieci transportu publicznego było głównym tematem zwołanej w Płońsku konferencji prasowej Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. W konferencji wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Szef rządu poinformował, że w najbliższych dniach rozpocznie się podział środków z Funduszu Dróg Samorządowych, a minister infrastruktury dodał, że w drugiej połowie maja powinna wejść w życie ustawa o Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Ustawa ta ma umożliwić przywracanie połączeń, które wcześniej zostały zamknięte. Jak wyjaśnił Andrzej Adamczyk, Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych i Fundusz Dróg Samorządowych to dwa filary przywracania transportu lokalnego.

Odbudowa komunikacji autobusowej w regionach będzie się opierać na rozwiązaniach przewidzianych w projektach Ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw i Ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

W trakcie konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie programu „Połączenia Lokalne”, który pozwoli wyeliminować wiele obszarów wykluczenia komunikacyjnego.

Nasz program ma służyć temu, żeby połączenia lokalne wracały na mapę Polski. W naszym programie chcemy odtwarzać regularne połączenia razem z powiatami, starostami, marszałkami województw, wojewodami. Połączenia nie mogą się zamykać w ramach jednego powiatu – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

W ramach programu „Połączenia Lokalne” utworzony zostanie fundusz, dzięki któremu będzie możliwe przywrócenie połączeń autobusowych w wielu polskich samorządach. Źródłem odbudowy przewozów autobusowych będą środki z budżetu państwa.

Docelowo wszystko ma być powiązane logiczną siecią połączeń, razem z połączeniami PKP. To bardzo ważny cywilizacyjny projekt, który mam ogromną przyjemność tutaj ogłosić. Legislacja jest już przygotowana – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Podziel / Share
13.03.2019, Ilość wejść: 667, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry