Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

05.03.2019

Więcej miejsc dla maluchów i seniorów na Mazowszu

Do końca roku w całym kraju w ramach programu „Maluch+” ma powstać ponad 27 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi i nawet 5,6 tys. miejsc w Domach i Klubach „Senior+”. Dziś Wiceminister Kazimierz Kuberski wraz z Wicemarszałek Senatu RP Marią Koc, Posłami: Anna Cicholską i Teresą Wargocką oraz Wojewodą Mazowieckim, Zdzisławem Sipierą wręczył promesy w ramach programów „Maluch+” oraz „Senior+” samorządowcom z województwa mazowieckiego.

Zarówno program „Maluch+”, jak i „Senior+”, to ważne elementy prorodzinnej polityki państwa. Wspieranie tworzenia nowych i funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 to odpowiedź na ogromny problem społeczny, jakim jest niedostatek tego rodzaju placówek. Z kolei Domy i Kluby „Senior+” to wyjątkowe miejsca, w których osoby starsze mogą spędzić czas z innymi ludźmi, uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach. Duże zainteresowanie programami pokazuje, że są one bardzo potrzebne.

Na tegoroczną edycję programu „Maluch+” – podobnie jak w roku poprzednim – przeznaczone zostało 450 mln zł. To trzy razy więcej niż w roku 2015. W przypadku programu „Senior+” będzie to 80 mln zł.

Jak mówił podczas spotkania w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Wiceminister Kazimierz Kuberski, w zestawieniu z innymi województwami to właśnie Mazowsze jest na pierwszym miejscu pod względem wykorzystania wsparcia z programu „Maluch+” w tej edycji. – Ok. 53 mln zł z „Maluch+” trafi do województwa mazowieckiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 r. – mówił. Dzięki tegorocznej edycji programu na Mazowszu ma powstać 5538 nowych miejsc w 219 nowych placówkach. Dofinansowanych zostanie 9,6 tys. już funkcjonujących miejsc opieki, w tym 91 dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

- Znikną kolejne białe plamy w gminach pozbawionych do tej pory samorządowych miejsc opieki. To 12 samorządów: Mirów, Przysucha, Wierzbica, Bielsk, Rzekuń, Wiskitki, Jednorożec, Węgrów, Kosów Lacki, Sterdyń, Milanówek, Pniewy – podkreślił Wiceminister Kazimierz Kuberski.

Dzięki programowi „Senior+” w województwie mazowieckim powstanie 40 placówek dla osób starszych, z tego 10 Domów i 30 Klubów „Senior+”. To 888 nowych miejsc dla seniorów. Na koniec tego roku będzie ich łącznie 2794. To prawie 10 razy więcej niż jeszcze 2015 r. (245 miejsc). 

W uroczystym przekazaniu promes wzięli udział m.in.: Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Alicja Walecka, Dyrektor Biura Wojewody, Anna Olszewska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Kierownicy Delegatur: Marlena Mazurska, Anna Kaszuba, Krzysztof Murawski i Robert Kochański.

Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tłuszczu

W godzinach popołudniowych Wiceminister oraz Wojewoda Mazowiecki odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Tłuszczu. Podopieczni placówki przygotowali występ muzyczny. Goście zwiedzili placówkę, w tym pracownię ceramiczną, gdzie powstaje rękodzieło uczestników zajęć.

Bookmark and Share
05.03.2019, Ilość wejść: 1706, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry