Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

25.02.2019

188. rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Była jedną z największych i najkrwawszych bitew powstania listopadowego. 188 lat temu na wschodnich przedpolach Warszawy, wojska Generała Józefa Chłopickiego powstrzymały szturm wojsk rosyjskich na Warszawę. W obchodach tego szczególnego aktu zbrojnego, który odbył się w rejonie Olszynki Grochowskiej, uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Bitwa rozpoczęła się rankiem, 25 lutego 1831 roku od odstrzału artyleryjskiego wojsk rosyjskich, którym atak frontalny na polskie pozycje rozkazał feldmarszałek Iwan Dybicz. Miejscem starcia wojsk polsko-rosyjskich był las Olszynka Grochowska. – To jest ważne miejsce nie tylko dla Warszawy, ale dla całego naszego kraju. To tutaj wojska rosyjskie zostały skutecznie powstrzymane przez Generała Chłopickiego i podległe mu wojsko polskie przed szturmem na Warszawę – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

W trakcie uroczystości list okolicznościowy Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiera odczytał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz:

- Bitwa oddziałów polskich pod dowództwem generała Józefa Chłopickiego z przeważającymi siłami rosyjskimi, która miała miejsce 25 lutego 1831 r. pod Olszynką Grochowską, przeszła do historii jako najbardziej krwawe starcie powstania listopadowego. Choć pozostała faktycznie nierozstrzygnięta, dla Polaków była zwycięstwem taktycznym, zatrzymała bowiem szturm wrogich wojsk na Warszawę. Sukces ten był możliwy dzięki heroicznej postawie powstańców.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich, dla których rocznica bitwy jest okazją do oddania hołdu bohaterom, wyrażenia przywiązania do tradycji narodowowyzwoleńczych naszego narodu i zamanifestowania uczuć patriotycznych. Wierzę, że dzisiejsze uroczystości jak co roku będą dla ich uczestników powodem do wielu wzruszeń i inspiracją do refleksji. Mam też nadzieję, że pozwolą nam wszystkim poczuć wartość wspólnoty, którą tworzymy.

Symbolem upamiętniającym obronę Warszawy przed natarciem wojsk rosyjskich z 1831 roku jest Pomnik Poległych w Bitwie pod Grochowem, znajdujący się na skraju rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska. Delegacje składające się m.in. z przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz lokalnych aktywistów złożyły pod nim wieńce. Kwiaty w imieniu Wojewody Mazowieckiego, złożył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Bitwa o Olszynkę Grochowską była jedną z największych i najkrwawszych bitew powstania listopadowego. Miała miejsce 25 lutego 1831 roku, czyli w tym samym czasie, co bitwa pod Białołęką.

Maszerującemu traktem brzeskim na Warszawę 60-tysięcznemu głównemu ugrupowaniu armii feldmarszałka Iwana Dybicza drogę zastąpiła w rejonie Grochowa, wówczas dalekiego przedmieścia Warszawy, 40-tysięczna armia polska. Główną pozycją polską był las Olszynka, otoczony mokradłami, które blokowały podejścia do Pragi.

Podziel / Share
25.02.2019, Ilość wejść: 406, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry