Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

05.02.2019

Stawy, jeziora i rzeki – to nie lodowiska

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte powierzchnie stawów, jezior i rzek. Takie miejsca nigdy nie są bezpieczne, każde wejście na zamarznięty akwen niesie za sobą ryzyko załamania się lodu.

Powstała na takich zbiornikach lodowa tafla, nawet wyglądająca na trwałą, może być osłabiona przez opady deszczu i zmiany temperatury. Newralgiczne, cienkie i popękane powierzchnie lodu mogą być niewidoczne ze względu na zakrywającą je pokrywę śnieżną.

WOPR-owcy przypominają: Gdy wpadniesz do przerębla natychmiast wzywaj pomocy i staraj się z niej wyczołgać tą samą drogą, którą przyszedłeś. W zimnej wodzie sił starczy Ci jedynie na tyle minut, ile wynosi temperatura wody pod powierzchnią lodu, a więc 1 stopień.

Pamiętaj! Gdy zauważysz, że pod kimś załamał się lód natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeżeli nie masz odpowiedniego przygotowania nie ryzykuj rozpoczynania samodzielnej akcji ratunkowej. Działania ratownicze podejmuj wyłącznie, gdy wiesz jak to robić - radzą WOPR-owcy.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, mazowieccy strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2019”. Akcja ma na celu pomoc w organizowaniu bezpiecznych ślizgawek. Strażacy pomogą wylać wodę na przygotowane lodowiska m.in. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp.

Podziel / Share
05.02.2019, Ilość wejść: 930, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry