Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

25.01.2019

Konferencja w Sokołowie Podlaskim

"Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie" to tytuł konferencji, która odbyła się dzisiaj w Sokołowie Podlaskim. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Konferencja podsumowująca projekt oznakowania szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego pt. "Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie" zorganizowana została przez Lokalną Organizację Turystyczną „Wielki Gościniec Litewski” wspólnie z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, w którym odbyło się spotkanie.

Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc jest pomysłodawczynią reaktywacji historycznego traktu zwanego „Wielkim Gościńcem Litewskim”, który ma stać się ponadregionalna polską marką. Pani Wicemarszałek Sejmu RP wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym przedstawiła historię powstania szlaku.

Podczas konferencji głos zabrał również Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

- Utworzenie tak wartościowego szlaku to efekt pasji osób, które współtworzą tę inicjatywę. Mazowsze i cała Polska są piękne. To od nas zależy odpowiednie zaprezentowanie tych walorów - powiedział Wojewoda Mazowiecki - Rząd na pewno będzie wspierał takie działania, również poprzez np. budowę infrastruktury - dodał Wojewoda.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia zaproszonym gościom podziękowań za wsparcie okazane wobec projektu.

Artystyczną oprawę konferencji stanowiło widowisko folklorystyczne „Na Rocha” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.

Pomysł reaktywacji dawnego traktu pocztowego jako szlaku turystycznego zrodził się kilka lat temu w Sokołowie Podlaskim podczas badań nad historią miasta, gdzie w tekstach historycznych pojawiała się nazwa  trakt Warszawa – Wilno. Pomysłodawczynią była ówczesna dyrektor sokołowskiego Ośrodka Kultury, obecnie Wicemarszałek Senatu – Maria Koc, która z grupą pasjonatów z miejscowości na szlaku założyła Lokalną Organizację Turystyczną Wielki Gościniec Litewski.

Wielki Gościniec Litewski to historyczny trakt handlowy i pocztowy, który łączył Wilno i Warszawę. Szlak rozpoczyna się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, biegnie przez Sulejówek, Okuniew, Dobre, Stanisławów, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Sokółkę, Kuźnicę dalej Grodno i Wilno. Na szlaku znajduje się również Ciechanowiec.

W 2017 roku Wielki Gościniec Litewski został wyróżniony w konkursie EDEN (European Destination of Excellence) na etapie krajowym. Tematem przewodnim tej edycji była turystyka kulturowa. Konkurs organizowany jest przez Komisję Europejską, w Polsce za pośrednictwem Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyróżnieni i nagrodzeni mogą posługiwać się odznaczeniem „Najlepsza destynacja turystyczna w Europie”. Celem konkursu jest promocja miejsc atrakcyjnych turystycznie
a jeszcze mało znanych.

Podróż Wielkim Gościńcem Litewskim to nie tylko historia poczty, ale też wspaniała, różnorodna kuchnia. To podróż, w poszukiwaniu smaków Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na szlaku organizowanych jest wiele imprez kulinarnych w tym dwie najważniejsze: Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim na Zamku w Liwie oraz Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim w Sokołowie Podlaskim. Podczas tych imprez można poznać smaki regionów przez które przebiega szlak.

 
Podziel / Share
25.01.2019, Ilość wejść: 547, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry