Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

28.12.2018

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – obchody w Warszawie

W piątek, 28 grudnia br. Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera wziął udział w warszawskich obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, odprawioną w intencji Powstańców Wielkopolskich. Następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza miał miejsce Apel Pamięci z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów wieniec na cmentarzu powązkowskim złożył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

27 grudnia br. obchody odbyły się w Poznaniu, a wziął w nich udział Premier Mateusz Morawiecki. Premier złożył wiązankę na mogile gen. Stanisława Taczaka i wziął udział w uroczystości odsłonięcia Tablicy Wdzięczności w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Źródło: KPRM

Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski; było i jest fundamentem niepodległości – podkreślał także obecny podczas uroczystości, Prezydent Andrzej Duda. – Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! – akcentował Andrzej Duda. – Nie byłoby II Rzeczypospolitej, w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan.

Źródło: KPRP

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu - domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Zakończyło się zwycięstwem.

Podziel / Share
28.12.2018, Ilość wejść: 651, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry