Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

20.12.2018

Jak bezpiecznie spędzić Święta i Sylwestra

Zbliżająca się noc sylwestrowa to czas zwiększonego użytkowania różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych. Dlatego, apelując o ostrożność, warto przypomnieć zasady, które mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas tej wyjątkowej nocy.    

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz mazowieckie służby – Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica  przypominają mieszkańcom Mazowsza o bezpiecznym i  ostrożnym korzystaniu z materiałów pirotechnicznych. Na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zasady bezpiecznego korzystania z pirotechniki objaśnione są na filmie edukacyjnym i na ulotce Bezpieczne korzystanie z fajerwerków.

Stosując się do poniższych zaleceń zabawa sylwestrowa będzie radosna i bezpieczna.

Przestrzegaj przepisów

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).

Pamiętaj

1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.

2.Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

3.Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i  materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie, Wwten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.

4.Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.

5.Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.

6.Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.

7.Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.

8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.

9.Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.

10.Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

11.Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!

12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.

13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.

14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997).

Przypominamy również o zagrożeniu zatrucia czadem, który zimą jest szczególnie niebezpieczny. By uniknąć zatrucia, warto nabyć elektryczny czujnik, do wykrywania tlenku węgla, najlepiej w miejscu sprawdzonym i zaufanym.

W załączeniu udostępniamy poradniki przygotowane przez Wojewódzką Inspekcję Handlową dotyczące zakupów materiałów pirotechnicznych oraz czujników czadu.

 

Podziel / Share
20.12.2018, Ilość wejść: 1436, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry