Aktualności
Jak bezpiecznie spędzić Święta i Sylwestra
Zbliżająca się noc sylwestrowa to czas zwiększonego użytkowania różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych. Dlatego, apelując o ostrożność, warto przypomnieć zasady, które mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas tej wyjątkowej nocy.
Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz mazowieckie służby – Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica przypominają mieszkańcom Mazowsza o bezpiecznym i ostrożnym korzystaniu z materiałów pirotechnicznych. Na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zasady bezpiecznego korzystania z pirotechniki objaśnione są na filmie edukacyjnym i na ulotce Bezpieczne korzystanie z fajerwerków.
Stosując się do poniższych zaleceń zabawa sylwestrowa będzie radosna i bezpieczna.
− Przestrzegaj przepisów
Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).
− Pamiętaj
1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.
2.Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
3.Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie, Wwten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.
4.Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.
5.Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.
6.Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.
7.Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.
8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.
9.Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.
10.Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu alkoholu lub użyciu środków odurzających.
11.Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!
12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.
13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.
14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997).
Przypominamy również o zagrożeniu zatrucia czadem, który zimą jest szczególnie niebezpieczny. By uniknąć zatrucia, warto nabyć elektryczny czujnik, do wykrywania tlenku węgla, najlepiej w miejscu sprawdzonym i zaufanym.
W załączeniu udostępniamy poradniki przygotowane przez Wojewódzką Inspekcję Handlową dotyczące zakupów materiałów pirotechnicznych oraz czujników czadu.
Pliki do pobrania
-
Zachowaj Ostrożność! - ulotka informacyjna
127.74 KB20.12.2018 13:43
-
CZUJNIKI CZADU - URZADZENIA ELEKTRYCZNE DO WYKRYWANIA TLENKU WEGLA_poradnik
351.62 KB20.12.2018 14:00
-
WYROBY PIROTECHNICZNE - Poradnik Inspekcji Handlowej
377.9 KB20.12.2018 14:00
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail