Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

18.12.2018

Budynek MUW - wirtualna podróż

Historia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, podobnie jak wielu innych obiektów rządowych, nierozerwalnie związana jest z Warszawą. Stworzenie i bezpłatne udostępnienie modelu 3D historycznego budynku było jednym z założeń realizowanych w roku jubileuszowym w ramach Programu Wojewody Mazowieckiego „Moja Niepodległość, Moje Święto, Mój Patriotyzm”. Z tej samej inicjatywy powstał video blog przypominający zapomniane i często już nieistniejące warszawskie budynki.

Przy okazji publikacji interaktywnych modeli 3D prezentujemy kilka faktów związanych z kompleksem budynków, w których mieści się Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Budynki  3D

Kliknięcie w obrazek przenosi do wizualizacji 3D gmachu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

 

Kliknięcie w obrazek przenosi do wizualizacji 3D gmachu Pałacu Ministrów i Galerii Porczyńskich

 

Budynek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki, znajdujący się przy pl. Bankowym 3/5, mieści się w powstałym w I połowie XIX w. Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz Pałacu Ministrów Skarbu. Pałac, w którym swoją rezydencję miał Minister Skarbu, Franciszek Ksawery książę Drucki-Lubecki powstał w latach 1823–1825 w stylu klasycystycznym w wyniku przebudowy barokowego pałacu Leszczyńskich. Te zabytkowe zabudowania to zespół pałaców zaprojektowanych przez włoskiego architekta Antoniego Corazziego, którego architektonicznymi dziełami w Warszawie są również: gmach Teatru Wielkiego, Pałac Mostowskich i Pałac Staszica. 

Niewiele osób wie, że przez pewien okres z budynkiem związany był nasz wieszcz narodowy Juliusz Słowacki, wówczas jeszcze zwykły urzędnik. W latach 1829-1831 w tym gmachu Słowacki, później znany poeta, pracował jako aplikant Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Na klatce schodowej korpusu głównego znajduje się upamiętniająca ten fakt tablica oraz popiersie artysty. Również przed Pałacem Ministrów Skarbu znajduje się wzniesiony w 2001 roku pomnik poświęcony Juliuszowi Słowackiemu.

W dwudziestoleciu międzywojennym pałace zostały odrestaurowane i stały się siedzibą Ministerstwa Skarbu odrodzonego państwa polskiego. W 1939 r. w wyniku działań wojennych II Wojny Światowej budynek został spalony, do jego całkowitego zniszczenia doszło podczas Powstania Warszawskiego.

Obydwa gmachy zostały odbudowane w latach 1950-1954 pod kierunkiem prof. Piotra Biegańskiego, ówczesnego konserwatora zabytków Warszawy. Budynki odrestaurowano w latach 2004-2005.

W 2017 roku została przeprowadzona rewitalizacja dziedzińca. Remont umożliwił przywrócenie jego reprezentacyjnego charakteru oraz ładu architektonicznego. Na dziedzińcu znajduje się miejsce upamiętniające śp. Profesora Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta RP, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prezydenta Warszawy i twórcę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Detale architektoniczne

Wchodząc na dziedziniec przy placu Bankowym 3/5 warto zwrócić uwagę na korpus główny Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu z sześciokolumnowym portykiem korynckim zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Widoczne są na nim rzeźby Pawła Malińskiego przedstawiające Minerwę, Merkurego i Jazona oraz alegorię rzek Wisły i Bugu. Skrzydła boczne mają natomiast portyki jońskie. Charakterystyczną częścią pałaców są tarasy, będące dobrym punktem widokowym na pl. Bankowy oraz na okoliczne budowle. Są one udostępniane do zwiedzania m.in. podczas Nocy Muzeów, w której Mazowiecki Urząd Wojewódzki uczestniczy od 10 lat. Podczas Nocy Muzeów można też zwiedzić m.in. sale konferencyjne oraz gabinet Wojewody Mazowieckiego.

W budynkach, oprócz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (80 proc. udziałów) swoje siedziby mają również Prezydent m.st. Warszawy, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz Krajowe Biuro Wyborcze.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki ma również delegatury w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

 

Wiedzę na temat zabudowań, które kiedyś tworzyły stołeczny krajobraz pomoże uzupełnić historyczny video blog, którego narratorem jest varsavianista Ryszard Mączewski.

video blog

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Wojewody Mazowieckiego „Moja Niepodległość, Moje Święto, Mój Patriotyzm” sfinansowano w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Podziel / Share
18.12.2018, Ilość wejść: 933, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry