Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

12.12.2018

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – obchody 37. rocznicy stanu wojennego

  • Grafika: zapal światło wolności.

13 grudnia br. przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W imię pamięci osób, które w tę grudniową noc 1981 roku zapłaciły wysoką cenę za przywiązanie do ideałów niepodległości i demokracji, Instytut Pamięci Narodowej przygotował kampanię pn. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Wojewoda Mazowiecki przyłączył się do tej inicjatywy – w jednym z okien Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego symboliczne światło wolności zapłonie tego dnia o godz. 19:30.

Kampania Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w czasie stanu wojennego wykonali tłumnie mieszkańcy wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwał wówczas Prezydent USA Ronald Reagan. W bożonarodzeniowym orędziu Reagan wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do Amerykanów mówiąc: Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić. W Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku świece zapłonęły zarówno w oknach Białego Domu, jak i Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W podobny sposób swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Podziel / Share
12.12.2018, Ilość wejść: 657, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry