Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

06.12.2018

Uroczystość poświęcenia pomnika Walerego Sławka

Włączając się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej odbudował nagrobek na mogile płk Walerego Sławka. Znajduje się on w kwaterze wojennej Cmentarza Powązkowskiego, będącej pod opieką Wojewody Mazowieckiego.

Na Cmentarzu Powązkowskim odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika i złożenia pod nim kwiatów. W uroczystości uczestniczyli m.in. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Walery Sławek był z pokolenia, które marzyło o wolnej Polsce, które o nią walczyło i później tę wolną Polskę budowało. Tworzył Legiony i cały ten szlak ku wolnej Polsce przeszedł. Jest symbolem tego pokolenia, które na stos rzuciło swój życia los. Ci ludzie pokazywali czym jest bezinteresowna służba dla Polski. Miał liczne zasługi, ale był człowiekiem niezwykle skromnym, dla siebie niczego nie żądał – powiedział Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Po uroczystości zgromadzeni goście złożyli również kwiaty przy mogile-pomniku 4 Poetów Legionistów. Wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, któremu towarzyszył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej mają podkreślać, że Państwo Polskie pamięta o ludziach, którzy swoje życie poświęcili służbie dla Rzeczypospolitej. Biorąc pod uwagę ofiarność i zasługi w odbudowę odradzającego się polskiego państwa, jedną z takich osób był Walery Sławek – Marszałek Sejmu i trzykrotny Premier II Rzeczypospolitej Polskiej, bojownik walk o niepodległość w okresie 1901 – 1921, twórca konstytucji kwietniowej i najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego. To w nim Marszałek Polski widział następcę Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Podziel / Share
06.12.2018, Ilość wejść: 734, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry