Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

29.11.2018

Konferencja: „Dziecko z cukrzycą w placówce oświatowej”

  • Na zdjęciu: przemawia Jarosław Chmielewski, Dyrektor WZ.
  • Na zdjęciu: przemawia Jarosław Chmielewski, Dyrektor WZ.

29 listopada br. Wydział Zdrowia MUW, z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia i przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizował V edycję szkolenia ,,Dziecko z cukrzycą w placówce oświatowej”. Adresowane było ono do wychowawców przedszkoli, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz do wychowawców świetlic szkolnych. Wzięło w nim udział ponad 100 osób, a jego uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia formy doskonalenia zawodowego. 

Spotkanie otworzył Jarosław Chmielewski, Dyrektor Wydziału Zdrowia MUW. Szkolenie poprowadziła dr n. med. Lidia Groele, specjalista w dziedzinie diabetologii dziecięcej, pediatra, endokrynolog dziecięcy, pracownik Klinicznego Oddziału Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Dobrymi praktykami w zakresie wsparcia chorego dziecka podzieliły się również Iwona Pielech – dyrektorka warszawskiego przedszkola nr 58 oraz Paulina Charko – nauczycielka z tego przedszkola, pracujące na co dzień z dziećmi chorymi na cukrzycę.

Celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat cukrzycy, zasad udzielania pierwszej pomocy choremu dziecku, zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego i zapewnienia odpowiednich warunków nauki i pobytu w placówce nauczania.  Poruszone były też aspekty psychologiczne i społeczne tej choroby, ważne nie tylko dla chorych dzieci, ale również ich rodzin.

W województwie mazowieckim z powodu cukrzycy aktualnie leczy się ok. 300 tys. osób. W 2017 r. schorzenie rozpoznano u 2118 dzieci i młodzieży, najwięcej u dzieci w wieku 10-14 lat. Na terenie województwa funkcjonuje 496 poradni diabetologicznych, a świadczeń medycznych udziela 7 oddziałów szpitalnych, z czego 6 znajduje się w Warszawie. W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowalności na tę chorobę, szczególnie wśród najmłodszych dzieci.  Ma to związek m.in. z nieodpowiednim i nieregularnym odżywianiem się i brakiem ruchu. Zalecana jest zatem edukacja i zmiana stylu życia.

Cukrzyca typu I jest jedną najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży. Choroba wiąże się z występowaniem wahań poziomu cukru we krwi. Dlatego
u chorego dziecka konieczne jest:

  • stałe sprawdzanie poziomu cukru we krwi (przy pomocy glukometru),
  • podawanie insuliny,
  • obliczanie kaloryczności posiłków.

 

Podziel / Share
29.11.2018, Ilość wejść: 598, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry