Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

29.11.2018

Automatyczna odprawa graniczna pasażerów mazowieckich portów lotniczych – umowa na 6,7 mln zł

 • Źródło: MSWiA
  Źródło: MSWiA
 • Źródło: MSWiA
  Źródło: MSWiA
 • Źródło: MSWiA
  Źródło: MSWiA
 • Źródło: MSWiA
  Źródło: MSWiA

20 bramek biometrycznych na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin to przedmiot podpisanej umowy na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów. Umowę na 6,7 mln zł podpisał Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki. W wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Kozłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz płk SG Andrzej Rytwiński, Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Bramki ABC (ang. Automated Border Control) będą wykorzystane do odprawy granicznej osób, głównie obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty i będą stanowić element nowoczesnej odprawy granicznej, opartej na pełnej automatyzacji tzn. podróżny będzie mógł dokonać samodzielnej odprawy granicznej na lotnisku, bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. 

- Bramki ABC będą na co dzień wykorzystywane przez Straż Graniczą. To ta służba  odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo naszych granic. Codziennie funkcjonariusze SG dbają o to, by Polacy czuli się bezpiecznie i żeby nasze granice były należycie monitorowane – powiedział Wiceminister Krzysztof Kozłowski.

- Podpisana dzisiaj umowa to ogromne usprawnienie obsługi podróżujących. Komfort i zachowanie bezpieczeństwa pasażerów przebywających w polskich portach lotniczych jest naszym nadrzędnym celem – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Bramki ABC będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramka ABC automatycznie potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwoli m. in. wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza w zautomatyzowanej odprawie granicznej będzie nadzór nad poprawnością funkcjonowania bramek ABC i obserwowanie odprawy granicznej.  

Wdrożenie takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej, a tym samym skróci czas oczekiwania na odprawę, gdyż kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.

Zautomatyzowana odprawa graniczna ma już miejsce na innych europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji. W Polsce będzie to nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację procesu odprawy podróżnych na lotniskach, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i komfortu dla podróżnych.

Podziel / Share
29.11.2018, Ilość wejść: 1069, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry